| Lightmeup a întrebat:

Cum se foloseste internetul prin wireless? e gratis sau trebuie sa-mi fac abonament la vreo firma?

Răspuns Câştigător
| cby a răspuns:

Conexiunea publica la internet prin retea fara fir (wireless, WiFi) poate fi gratuita sau conditionata, mai rar sau deloc contra cost. Gratuita este de obicei in diverse spatii comerciale, unele afiseaza acest lucru vizibil. Conditionata poate fi ca la McDonalds unde trebuie sa cumperi ceva pentru a introduce parola ce se afla pe bonul fiscal. Exemple pentru varianta contra cost nu stiu si e posibil chiar sa nu existe. Cit despre acces fara fir la dispozitive la tine acasa, asta se poate face cumparind un router WiFi si conectindu-l la sursa de internet (modemul de cablu in cazul meu). Vezi mai multe informatii in acest ultim caz in articolul meu: http://agenda-mea.blogspot.com/......acasa.html

1 răspuns:
| alexandrub a răspuns:

Daca iti cumperi router wireless atunci e gratis (la tine acasa). Daca vrei wireless oriunde atunci trebuie sa iti faci abonament.