| Gax97 a întrebat:

Cum se instaleaza Windows 7 prin intermediul Bios-ului pe un laptop Lenovo B580?

Răspuns Câştigător
| danmunteanu84 a răspuns:

Salut Gax97,

Pasii ii stiu, ca am instalat de multe ori. Dar cum ziceam, exista riscul sa iti stergi datele. Si in scris e mult de explicat.
Uite, ca sa te inveti sa instalezi Windows 7, ai putea sa iti descarci gratis programul VirtualBox, cu care poti sa te joci de-a instalatul windows.
Poti instala Win7 intr-o masina virtuala si sa vezi exact pasii necesari.
Dupa ce te-ai prins, testezi pe calculatorul tau.
Daca ti-e urgent, zic sa mergi la service.
Dar pentru viitor, ti-ar prinde bine sa inveti cum se instaleaza.

2 răspunsuri:
| danmunteanu84 a răspuns:

Ideea este sa reusesti sa pornesti kit-ul de instalare Windows de pe DVD-ul cu Windows sau de pe stick-ul USB bootabil pe care ai 'scris' Windows-ul.
Multe laptopuri iti arata un meniu suplimentar cand apesi fie tasta Escape fie F12. De obicei iti arata in cele 2-3 secunde chiar dinainte sa porneasca Windows-ul care e instalat.
Dar inainte sa instalezi Windows, asigura-te ca stii ce faci, adica ti-ai salvat datele din calculator. Daca nu esti atent(a), risti sa le pierzi definitiv.

| Gax97 explică (pentru danmunteanu84):

Am un DVD cu Windows 7 dar nu stiu ce setari sa fac mai exact in bios. Am vazut pe la altii pe net dar nu m-au ajutat. Stii tu ce pasi trebuie sa urmez? Oricum daca nimic nu functioneaza, voi merge cu laptopul la un service.