| LanguageMaster a întrebat:

Cum se măsoară voltajul și amperajul la liniile de înaltă tensiune care au zeci de mii de volți?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cu aparatate de masura, numite voltmetre.Alea sunt scumpe si se folosesc de catre companiile de electricitate.
Au o tija lunga, telescopica, se momnteaza aparatul de masura in varful acelei tije si se ridica pana la la linia de inalta tensiune.
Is altfel facute decat stiu oamenii, ori folosesc acasa, nu pui tu mana cu cele 2 fire,asa cum le stim de la aparatele ce masoara voltaju acasa.

Deci nu se folosec fire, se mamsoara direct cu acel aparat, facut ca o furca in care intra linia de inalta tensiune, aparatul citeste voltajul si il retine pe ecran, ori in memorie pana cand retragi tija si citesti valoarea.

Dar probabil sunt diferote tipuri constructive fctie de brand.

| dinaprilie a răspuns:

La fel ca si un voltaj mai mic, de casa.