| yubitha a întrebat:

Cum se paroleaza wireless-ul? pls fundita

Răspuns Câştigător
| M' a răspuns:

1. Uita-te la router-ul tau. Trebuie sa identifici beculetele. Ar trebui sa fie aprinse trei: unul de la alimentare, unul iti arata ca esti conectat si unul pentru wireless. Daca beculetele de conexiune raman aprinse si dupa ce calculatorul tau este stins, atunci cu siguranta cineva iti fura conexiunea.
2. Daca beculetele clipesc, nu iti face griji, exista o modalitate de setare. Porneste calculatorul tau principal. Deschide unul dintre browserele folosite (IE sau Firefox). Tasteaza la adresa 192. 168. 0. 1 sau 192. 168. 1. 1, in functie de routerul tau. Se va deschide fereastra de configurare a router-ului.
3.Gaseste meniul Attached Devices. Aici vei putea gasi toate aparatele care s-au conectat la router-ul tau. Le poti astfel deconecta de la retea insa nu pentru mult timp.
4.Acum trebuie sa setezi o parola pentru conexiunea ta. Asa vei impiedica alte persoane sa se conecteze la routerul tau. Du-te la meniul Security sau Setup si alege fie WEP Key fie WPA-PSK. Acum scrie o parola pe care sa nu o uiti. Pentru moment vei fi deconectat de la internet. Tot ce trebuie sa faci este sa reconfigurezi conexiunea cu parola. Click pe Apply si apoi Save.
5. Dupa ce ai fost deconectat urmareste instructiunile. Dublu click pe iconita cu internet wireless de pe bara de meniu din dreapta. Selecteaza conexiunea si apoi tasteaza parola. Acum nimeni nu va mai putea sa se conecteze la reteaua ta.

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Cauta in setarile routerului. Eventual, daca nu ai nevoie de wireless, poti sa il dezactivezi.

| RS4 a răspuns:

Ai o caticica de la el... unde iti spune sa intri pe o adresa... adresa routerului, acolo poti gasi parolarea! bafta!