| pursisimplu a întrebat:

Cum se sterg fisierele temporare din calculator?

Răspuns Câştigător
| Yang a răspuns:

O modalitate simpla de a face calculatorul sa functioneze mai rapid si windows-ul sa booteze mai rapid este prin stergerea fiserelor temporare.Aceste fisiere ocupa spatiu degeaba pe hard-disk si nu multa lume stie de existenta lor, iar stergerea acestora se face foarte simplu.

* Prima modalitate este aceea de a sterge fisierele temporare din folderul cu windows. Cea mai rapida cale sa ajungeti acolo este sa porniti fereastra de run(Start>>Run) si apoi sa tastati "temp" desigur fara ghilimele.
Puteti sterge toate fisierele din folder, dar aveti grija la fisierul soundman.exe.Acesta este necesar pentru placa de sunet si nu trebuie sters.De asemenea windows-ul nu va permite sa stergeti niste fisiere care sunt necesare calculatorului sau sunt de tip read-only.Pe acelea le lasati insa restul pot fi sterse.
A doua optiune este sa stergeti fiserele temporare din Local Settings.Pentru a face acest lucru mergeti la Start>>Run, sau mai simplu butonul de windows si tasta R apasate in acelasi timp(pentru cei care nu stiu butonul windows este steguletul cu sigla Windows din partea stanga-jos intre Ctrl si Alt). In fereastra care apare tastati "%temp%", tot fara ghilimele si apasati Enter si procedati la stergere intocmai ca mai sus.
aici ai si un tutorial http://www.videotutorial.ro/? p=4046 Succes!

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cel mai bine a-r fi sa-ti descarci un program care sa faca el treaba asta pentru tine cum a-r fi TuneUp utilities 2011 sau Revo Uninstaller pro.

| CataC a răspuns:

Salut
Start Menu>all programs>accessories>system tools>disk cleanup
(Ar trebui sa measrga si daca scrii disk cleanup in bara de search din start menu.)
Selectezi ce anume vrei sa stergi si apesi 'ok'.
E bine sa faci asta periodic, daca se acumlueaza nu numai ca ocupa spatiu, dar ingreuneaza si sistemul.
Succes

| Yang a răspuns:

Http://ccleaner.softonic.it/ Descarci acest program il instalezi. Dupa instalare se deschide automat il poti seta in limba romana daca doresti, apoi apesi pe analizeaza acesta va face ca o scanare a pc-ului. Apoi apesi ruleaza ccleaner si el va sterge: fisierele temporare, curata recyle bin, history de la rowserul pe care il folosesti, documentele recente, ultimele descarcari, cookies absolut tot ceea ce tine de asta.

| Shammal a răspuns:

C:\Documents and Settings\Gabi\Local Settings\Temp
de obicei Local Settings e ascuns; C:\ e partitia unde e instalat windows de obicei e pe C:\ daca ai win pe alta partitie pui in loc de C litera partitiei si in loc de Gabi numele userului tau; stergi tot ce e in Temp, fa-ti o scurtatura (dai click dreapta pe el apoi Send To si alegi Desktop (create shortcut) ) la folderu' Temp si stergi ce e in el din cand in cand