| anonim_4396 a întrebat:

Cum se sterge complet un fisier din calculator? Dupa Recycle Bin, dupa My Recent Documents...mai trebuie sa il sterg de undeva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte simplu. Orice program cand il stergi nu se sterge la propriu, este trecut doar intr-o alta "camera"? Pt. viteza. Asta e motivul. Pentru a fi sters definitiv de fapt trebuie suprascris. In general, odata este de ajuns. Metoda de suprascriere cea mai sigura, acreditata si de armata USA, este cu 35 de suprascrieri. De fapt, vezi programul Eraser, care este si free: www.heidi.ie/eraser/

11 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Stergere completa dupa cum spui tu nu prea exista. Chiar si dupa formatarea HDD, sunt destule programe suficient de destepte care sa recupereze informatiile pina la 100%. Singura posibilitate sigura de a nu mai putea fi citite datele este distrugerea fizica a platanelor HDD.

| viorel2c a răspuns:

Suprascrierea ar fi singura alternativa buna.Cu search-ul din Win stai linistita ca nu stie asa ceva. Apoi ca sa te asiguri instalezi un program de recuperare

| florinmarius a răspuns:

Asa este chiar si dupa formatare fisierele mai exista in conditii bune s-au nu prea bune si pot fi recuperate totusi exista un program de fapt un subprogram in tune up utylities se numeste tune up schreder care ti le poate face sa dispara definitiv pentru detalii si program dj_flrn

| LuS[z] a răspuns:

Depinde de fisier. daca e instalat in calculator adica atrebuit sa-l instalezi sa-i alegi limba de utilizare si chestii din astea atunci trebuie sa dai click pe start apoi control panel si apoi add or remove programs. dupa ce ai dat click pe add or remove programs iti va aparea lista cu toate programele instalate.cauti programul pe care vrei sa-l stergi in lista si dai click pe remove in dreptul programului pe care vrei sa-l stergi. daca e un fisier pe care nu a trebuit sa-l instalezi in calculator procedezi astfel:dai click dreapta pe fiserul pe care vrei sa-l stergi si dai delete, apoi dai click dreapta pe recycle bin si dai empty recycle byn

| KaTaLyN a răspuns:

Pai dupa astea dai cu search F3 si scrie numele fisierului cu tot cu etensie si dai sa kuta in tot pc`u si dk a mai ramas p undeva sigur ti`l gasesti si p urma tu.pac delete p el si gatahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

sa ai progamul your unistaller il stergi definitiv

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu si eu intreb acelasi lucru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

LA UN FISIER TREBUIE SAI DAI DELETE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa il stergi de tot foloseste shift + delete

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| cobrosul a răspuns:

Sincer? Ele vor fi si daca faci o formatare obisnuita a partitiei...si se pot readuce in calculatorul tau! Se afla ca si informatii in " System Volume Information "! Asa ce vrei tu... dupa ce golesti Recycle Bin .iti recomand System Mechanic! Sper ca ti-am fost de ajutor! big grin