| effect_8129 a întrebat:

Cum se taie pomii primavara sa creasca coroana bine?

2 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Se taie lastarii lor pentru a creste ei cat mai drepti si mai bogati!(cand spun lastari ma refer la cei care cresc pe tulpina pomului)apoi ii varuiesti cu alb si o sa fie minunati! succes! si sa faci recolta bogata cu fructe bune!

| rey a răspuns:

Ai grija sa nu tai toti lastarii:-o le dai o forma, si ai grija sa nu exagerezi.
Iti imaginezi dinainte ce forma ia, sa nu faci vreo prostie.
Si daca sunt desi sa ii mai raresti, cam in mijloc trebuie sa fie gol, sa vezi cerul daca e gradina mare.
Ar fi bine sa sapi putin dupa cei mari si sa pui niste ingrasamant, si pe cei mici cand cresc frunsze mici sa ii uzi cu apa si ingrasamant pentru flori de gradina lichid, pe langa tulpinele celor mici sa lasi iarba sa nu cumva sa o tai, pastreaza umiditatea tot anul si ai grija ca pe langa pomi sau chiar in pomi sa nu fie colonie de furnici(eu am probleme cu cele rosii ca se baga pe sub scoarta la 2 pomi.
Good Luck.
Si ai grija ca de primavara sa le asiguri lumina, sa nu fie inghesuiala.