| Loadteg a întrebat:

Cum vad ce componente sunt compatibile cu notebook-ul meu. Am un Packard Bell BV SW51. Da-ti-mi un site ceva ca eu nu gasesc nimic.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

"In caz probleme fizice cu dispozitivul, apelezi la Aida64 pentru descrierea componentelor si le inlocuiesti"...cum apeleaza daca sunt defecte? happy

In plus Aida are lacune mari, mai ales in cazul laptop-urilor! De altfel ca toate programele de acest fel!

11 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

O cale de a cunoaste componentele din sistemul tau o reprezinta softurile de profil, cum e Aida64, care iti scaneaza sistemul si iti descrie componentele fizice (hard, memorie ram, cpu etc) si softurile din sistem. Din pacate, modelul tau nu figureaza in bazele de date oficiale accesate, care ofera asistenta online (n-am inteles motivul - posibil din cauza producatorului). Pentru defectiuni, pentru inlocuirea unor piese asemanatoare ca si caracteristici, te poti folosi de Aida64, ca sa stii cam ce si cum suporta sistemul tau. Pentru upgrade, imbunatatirea notebook-ului, lucrurile sunt complicate (mai ales ca nu avem acces la asistenta online oficiala) si ar fi bine sa utilizezi dispozitivul cu piesele pe care le are deja. In caz probleme fizice cu dispozitivul, apelezi la Aida64 pentru descrierea componentelor si le inlocuiesti, precum spuneam, cu unele asemanatoare ca performanta, pentru a nu aparea probleme si a investi banii in piese pe care nu le poti folosi. La nevoie, poti apela la un service. Lucreaza cu cap, ca sa fie bine!

| K0sti a răspuns (pentru K0sti):

Exista site-ul producatorului, ala e de baza!

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Salut!
1. E mai util sa previi, de aceea am recomandat softul, pentru o cunoastere anterioara defectiunilor in ceea ce priveste componentele. Prin "defectiune" m-am referit la cele mai mici (erori, Bsod) care sunt legate de partea hardware, nu de piese arse, nefunctionale.
2. Da-ne tu site-ul oficial, cu pagina cu modelul indicat, ca unii dintre noi chiar nu se descurca sa-l descopere.

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Softul ala e inutl! In primul rand la laptop in afara de memorie si hdd altceva nu ai ce sa schimbi sau sa adaugi! Ca sa stii ce memorie si ce hdd ai, le scoti si te uiti ce scrie pe ele, mai mult decat simplu! Aia e cea mai buna verificare!

Apoi, daca chiar nu gasesti pe site-ul producatorului, exista zeci de site-uri de review-uri de pe care poti afla specificatiile, asta daca nu ti-e lene!
Are procesor AMD Turion 64 X2, suporta memorie maxim 2GB SODIMM DDR2 PC2-5300 667MHz, video NVIDIA GeForce Go 6100 128 MB, HDD 120 GB...restul neinteresant!

Si un bonus daca vrea sa se apuce de distrus: http://tim.id.au/laptops/packardbell/easynote%20sw%20w.pdf

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

In parte ai dreptate, dar stii si tu la notebook cate de greu e sa ajungi la hard (fizic vorbind). Si mai ales cum sa-i pui o piesa de schimb, daca grosimea hardului chiar conteaza (or fi ele standard in majoritatea cazurilor, dar unele nu sunt - au grosimi diferite - si de ce sa riscam?). Mie imi plac sursele oficiale, dar, in acest caz, e clar ca trebuie sa apelam la intermediari - nu am in totalitate incredere, pentru ca acelasi model l-am gasit cu caracteristici diferite - ceea ce m-a bulversat. Or, producatorul iti spune exact cu ce pachet de piese a iesit de pe poarta fabricii. happy

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Se ajunge extrem de usor la hard, doar dai un capac jos! Operatie de 2 minute! In plus ce e standard, e standard, ca de aia e standard! happy

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

La modelul de fata da, se ajunge usor la hard. In unele cazuri carcasa de pe fund trebuie data jos, pentru a face operatiunile necesare.

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Nu prea mai sunt modele din alea! Cel putin in ultimii 2-3 ani nu am mai intalnit asemenea modele! Sunt destul de rare si modele mai vechi in general!

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Ma bucur ca poti confirma faptul ca modelele mai noi permit accesul la componente mai usor. Tehnologia trebuia sa avanseze si sub acest aspect. Laptopurile le-au luat-o inainte, dar se impunea si pentru notebook acelasi regim. Si, ca sa inchei intr-o nota pesimista - ca niciodata - degeaba ai acces la toate componentele daca nu stii sa operezi cu ele, in conditii de maxima siguranta.winking

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Si la notebook-uri ai capac de vizitare! Asta cu operatul deja intram pe alt domeniu si nu e cazul! Asa ca ne oprim aici. Ca de obicei, mi-a facut placere sa dialogam! happy

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Placerea e de partea mea. Mai ales ca interlocutorul e specialist in domeniu. Asa ca... Jos palaria!

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

"In caz probleme fizice cu dispozitivul, apelezi la Aida64 pentru descrierea componentelor si le inlocuiesti"...cum apeleaza daca sunt defecte? happy

In plus Aida are lacune mari, mai ales in cazul laptop-urilor! De altfel ca toate programele de acest fel!