| FloranovicMatei a întrebat:

Cunoscatori in pc gaming build?

7 răspunsuri:
| P3d1a a răspuns:

Da. Care este intrebarea.

| FloranovicMatei explică (pentru P3d1a):

De curând m-am hotărât sa îmi cumpăr un pc de gaming pe piese...
Însă nu știu suficient de multe in cât sa le iau de capul meu.
M-am uitat pe diferite clipuri, forum-uri, etc...
Întrebările sunt: se potrivesc aceste piese?
Doresc sa joc jocurile apărute pana acum și cele care urmează sa apăra...
Va fi in stare aceasta configurație sa ducă jocurile in full hd?
Și ce anume ai modifica la acest sistem?
Gen sa nu dau banii aiurea pe o piesa când pot cumpara alta la bani mai putini cu același performanța de care am eu
nevoie...
Nu as dori overclocking
Și mi-am ales aceste componente:

Placa de baza:
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/x470-gaming-pro/

Procesor:
https://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-5-2600x-36ghz-box/

Placa video:
https://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/ (sh sau de pe olx sigilată)

Sursa:
https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/focus-plus-80-plus-gold-650w/

Ram:
https://www.pcgarage.ro/......hz-cl16-1/

Ssd:
https://www.pcgarage.ro/ssd/samsung/860-evo-500gb-sata-iii-25-inch/

| P3d1a a răspuns (pentru FloranovicMatei):

Scuze de raspunsul tarziu, am iesit de pe TPU la o ora dupa ce am comentat.

Da, componentele sunt 100% compatibile si sunt foarte ok pentru ultimile jocuri iesite, o sa le rulezi la HD fara nici o problema.

Cat despre pret, mie personal, nu imi place sa comand pe PC Garage pentru ca sunt cu in jur de 10-20% mai scumpe, cand cumpar piese ma uit online si verific intai la magazinele acelea de service PC sa vad daca le au in stoc. In general ei comanda pentru alti piese tot de pc PC garage si le cer alti 10-20% in plus, insa cateodata au si piese in plus prin magazin care le vand mult mai ieftin fata de PC Garage si iti ofera si garantie.

Mi se pare ca am luat RAM la mana a doua la un magazin, 2x4GB Ram DDR4 cu doar 200lei, si mi-au oferit si garantie de 12 luni. Exista totusi riscul sa se strice, dar ai garantia.

Piesele alese sunt totusi foarte bune si nu cred ca o sa ai nevoia sa le schimbi in urmatori 3~5 ani.

Sa nu uiti sa iti iti iei si un cooler si un harddisk daca nu ai app.

| FloranovicMatei explică (pentru P3d1a):

Am ales site-ul pc garage pentru linkuri.
Cooler are ryzen inclus
Mersi mult pentru informații!
Și eu urmează sa cumpăr placa video la mana a doua, dar mi-e cam frica sa nu fi fost folosită la minat

| FloranovicMatei explică (pentru P3d1a):

Încă ceva, memoriile au frecventa de 3000 MHz iar procesorul suporta pana la 2933, este vreo problema?
Sau trebuie sa iau fix frecventa care o suporta procesorul?

| P3d1a a răspuns (pentru FloranovicMatei):

Probema e ca nu o sa poti sa folosesti frecventa maxima de 3000MHz, dar o sa functioneze perfect la 2933MHz ceea ce practic nu e nici o diferenta observabila.

| P3d1a a răspuns (pentru FloranovicMatei):

Adica ce vreau sa zic, daca aveai procesor cu frecventa 1600MHz, automat, memoria va deveni 1600MHz automatic, in cazul asta ar fi o pierdere de bani, dar la 2933Mhz chiar nu e nici o diferenta.