| Neverrrrrr a întrebat:

Daca am viteza de la internet de 300 Mbps, un router de 450 Mbps este superior unuia de 300 Mbps? adica se mai adauga Mbps de la router sau ramane cat are cablul de net?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Prin cablu, viteza va fi de 300Mbps daca routerul atinge acea viteza. Prin WiFi, routerul de 300Mbps nu va aringe chiar 300Mbps.
E mai bun unul de 450Mbps. Ar trebui sa fie mai performant. Chiar daca ar atinge 450Mbps, daca viteza netului e de 300Mbps, atunci aceasta va fi limita. E ca si cand ai avea o sursa de apa cu un debit maxim de 300l/h. Chiar daca pun un furtun mai gros de la acea sursa de apa pana unde am nevoie, furtun care ar permite un debit mai mare, eu tot 300l/h voi avea din moment ce sursa de apa atat poate da.
Asa si la internet, daca sursa imi da 300Mbps, degeaba am router cu viteza de 1000Mbps ca tot 300Mbps voi primi. Pe de alta parte, un router mai rapid ar trebui sa fie si mai performant, si va putea asigura o legatura mai buna intre dispozitivele conectate la internet, chiar daca viteza internetului va fi maxim 300Mbps.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu router iti va merge mai incet net-ul, dar nu neaparat simtitor.
Doar pe wi-fi se va simti scadere, mai ales daca sunt conectate mai multe aparate in acelasi timp.

| untu a răspuns:

Consulta cu cei de la firma cu care esti abonat! Sunt mai multe feluri viteze de internet, dar depinde de latime de banda si de cost! Sunt posibile pierderi, distorsiuni sau conflicte de semnale!

| dfeel a răspuns:

Un router nu poate niciodata sa mearga mai rapid decat conexiunea ta la internet.
el doar distribuie latimea de banda pe care o primeste de la provider.