| Arhix a întrebat:

Salut TPU,

Am un router nu foarte performant, este gigabit, doar ca atunci cand fac test de viteza pe CABLU din router in PC, nu trec de 450-500 mbps, desi abonamentul este de 1000 mbps. Daca leg firul de internet direct la PC, ajung undeva la 915-930 mbps, dar eu am multe dispozitive wireless in casa si nu pot renunta la router.
Din ce am constatat, procesorul routerului ajunge la 100%.

As putea folosi un switch pentru a lega internetul direct la PC si la router? Gen PC-ul sa nu mai aiba nicio treaba cu routerul, intr-un fel sa "tai" cablul de internet in doua sa il impart intre router si PC.

Tin sa precizez ca doar un fir de internet intra in casa.

4 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Cauta pe Youtube si website Ramon Nastase si pune intrebarea de retailistica acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cablul rj 45 trebuie sa suporte viteza aia, din router in pc, trebuie sa fie CAT 6

| Arhix explică (pentru anonim_4396):

E cat 5e, e pana la 1000mb/s

| armiaso a răspuns (pentru Arhix):

Daca legatura "pe direct" iti da 900mbps, e clar ca doar routerul sau cablul poate sa fie cu hiba, daca excluzi 100% sigur cablul, vreo legatura slabita, izolare proasta, etc, etc ( verifica si cu cat6 ca sa fie sigur) atunci ramane routerul, verifica sa fie portul folosit al routerului gigabit, sau sa nu aibe limitari in firmware
vezi pe pagina de administrare a routerului