| MmoooTtttt a întrebat:

Daca cumpar placa de baza cu update la BIOS, o sa trebuiasca sa mai fac alt update pe viitor?

10 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu e necesar, update-ul de Bios se face in momentul cand ai schimbat procesorul (de exemplu) si noul procesor nu e recunoscut pe versiunea actuala de Bios si trebuie pusa o versiune mai noua, sau ai probleme de stabilitate care se rezolva in urmatorul update de Bios, in rest nu ai de ce sa faci update de Bios.

| CM7YRE a răspuns:

Daca apare alta versiune, si vrei/ai nevoie/trebuie, da. Altfel, nu.

| RAY a răspuns:

Depinde,eu am facut dupa un an, mi se bloca tastatura singura, am dat update la BIOS s-a rezolvat, eu nu am dat initial de pe pagina lor

| Wr3nch a răspuns:

Se face vrei, nu te obliga nimeni.

| NLS a răspuns:

Cum ti s-a mai zis, update de BIOS faci DOAR cand ceva nu functioneaza la parametri normali, primesti erori si freeze-uri sau restarturi...
Si orice ai schimba sau incerca (intr-un service), face la fel.

De regula fiecare noua versiune (update) a BIOS-ului o gasesti pe pagina placii tale de baza, la Rubrica Download, acolo unde sunt si driverele si utilitarele.

Acolo gasesti si ce schimba sau aduce nou, si astfel poti evalua daca e nevoie sau nu de noul update.
(compari erorile/problemele tale, cu problemele pe care le rezolva acel update, conform descrierii)

Sau mai e cazul tau actual, cand gasesti in specificatiile unei componente ca are nevoie de ultimul update de BIOS (dinainte de data lansarii respectivei componente).

Versiunea de BIOS care se gaseste actualmente pe placa de baza o gasesti in ecranul de POST, sau chiar din Windows:
https://www.maketecheasier.com/get-bios-version-information-in-windows/

| MmoooTtttt explică (pentru NLS):

Ok, va mulțumesc mult!

| PainTech a răspuns:

Update-ul la bios nu se face că ți-a venit ție așa. BIOS-ul e o componentă fragilă, in sensul in care o actualizare nereușită POATE însemna o placa de baza complet stricată, bună de aruncat la gunoi.

Va fi nevoie de alt update?
Depinde. Daca vor apărea probleme de compatibilitate cu celelalte componente pe viitor ( CPU, HDD, etc. ) care nu sunt suportate de firmware-ul curent ori probleme de securitate grave atunci DA, va fi nevoie de un update, dar acest lucru e destul de puțin probabil.

| MmoooTtttt explică (pentru PainTech):

Vreau sa cumpăr cu tot cu update la BIOS pentru că vreau să îmi iau un procesor de generația a 9-a și acea placa de baza nu suporta aceasasta generație. Am auzit că trebuie să cumpar/sa fac update la BIOS ca placa de baza să recunoască procesorul.
Și cum pot sa îmi dau seama cand o sa fie nevoie de un alt update?

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Update la BIOS se face destul de rar. Interfata nu prea lasa userul sa faca update sau sa schimbe prea multe in BIOS din cauza ca este de natură foarte sensibilă. Daca este nevoie, se ocupă sistemul. Dar nu-mi sa trebuiască pentru mult timp.

| MmoooTtttt explică:

Ok, va mulțumesc mult