| LanguageMaster a întrebat:

Dacă eu cumpăr un DVD de Windows 10 HOME de câte ori pot să instalez pe acelaşi calculator?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Win 10 este dependent inregistrat de componentele calculatorului (seriile elctronice de fabricatie). In bazele de date de registrare vor figura si aceste numere de serii.
Daca se instaleaza pe alt calculator, acest lucru trebuie comunicat la Microsoft, iar calculatorul vechi scos din uz cu win 10. In caz contrar daca acelasi kit este instalat pe mai multe calculatoare, atunci se considera piraterie.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pe acelasi calculator, nelimitat.
Il poti muta(dar nu il poti copia) si pe al calculator cu conditia sa-i contactezi pe cei de la Microsoft pentru schimbarea facuta.

| LanguageMaster explică (pentru anonimg):

Cum adica il poti muta?

| anonimg a răspuns (pentru LanguageMaster):

Pai daca ti se strica calculatorul sau vrei sa il vinzi, ce faci? Inseamna ca ai pierdut windows-ul?
Sau de exemplu, poate o sa vrei sa iti cumperi un calculator nou dar fara windows pe el (ca este mai ieftin). In felul acesta poti sa folosesti windows-ul pe care il ai deja cumparat. De ce sa mai dai alti bani si pe windows 10 cand ai cumparat deja unul? Astfel poti pune la noul pc achizitionat "vechiul" windows 10.
Dar ca windows-ul sa functioneze pe noul pc, trebuie sa iei legatura cu cei de la Microsoft Romania si sa le spui ca ai facut schimbarea aceasta. Altfel windows-ul iti va aparea ca nefiind original; iti apare ca neactivat. Iar ca sa-l activezi trebuie sa iei legatura cu Microsoft Romania sa le spui ce vrei sa faci.

Asta inseamna mutare. Mutare windows de pe un calculator pe altul.

Iar daca vrei vreodata sa vinzi pc-ul cu windows 10 instalat, slabe sanse ca cineva sa iti de-a banii pe windows. De aceea exista posibilitatea sa pastrezi windows-ul pentru totdeauna si sa il muti oridecate ori doresti.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Mai mult decat atat, atunci cand va aparea un windows nou vei putea face un upgrade la windows 10 care te va costa mai putin de jumatate decat va fi pretul lui.
De exemplu, cei care au folosit Windows 7 sau Windows 8.1 legal(adica cumparat) au beneficiat de windows 10 gratuit. Dar nu au beneficiat gratuit de windows 10 Pro.

| LanguageMaster explică (pentru Bula):

Cum adică se consideră piraterie?

| FuriaGogoasei a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu se considera nimic, pentru ca nu-ti accepta licenta oricum cand il reinstalezi in alt calculator. Ideea este ca pe acelasi PC il poti instala de cate ori vrei.

| anonimg a răspuns (pentru LanguageMaster):

Pentru orice program de pe calculator (adică orice soft, incluzând sistemul de operare), utilizatorul trebuie să aibă bon fiscal sau factură.
Nu se cere bon sau factura daca producătorul iti oferă programul gratuit, in perioada de testare sau in perioada limitată.
Daca cineva are un program care nu este gratuit si nu are bon fiscal sau factură înseamnă ca a piratat(furat) programul respectiv si lucrul acesta este ilegal.

| Bula a răspuns (pentru LanguageMaster):

Win 10 este dependent inregistrat de componentele calculatorului (seriile elctronice de fabricatie). In bazele de date de registrare vor figura si aceste numere de serii.
Daca se instaleaza pe alt calculator, acest lucru trebuie comunicat la Microsoft, iar calculatorul vechi scos din uz cu win 10. In caz contrar daca acelasi kit este instalat pe mai multe calculatoare, atunci se considera piraterie.

Răspuns utilizator avertizat
| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Eu cred ca o data eu am încercat și a doua oara da nu a mai mers