| vladut05 a întrebat:

Daca imi cumpar un joc original pot sa il instalez pe mai multe calculatoare?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Depinde de joc... dar daca nu esti logat cu toate pe net, in principiu se poate.
Acum, dupa cum ziceam, depinde si de joc! Poate nu te vei putea juca nici in retea locala, ele avand toate aceleasi detalii de activare!

Teoretic, la software (care implica si jocurile) poti solicita o licenta multipla, ceva mai scumpa.
In multe cazuri este mai avantajoasa o astfel de licenta multipla sau "shared" ("impartita/folosita in comun").
Repet iar happy, depinzand de joc, aceasta licenta poate avea "sub-licente" sau poate fi o licenta comuna, share-uita/impartita prin retea, dar in cazul asta ea trebuie sa fie "host-ata" (gazduita) de un server care sa functioneze non-stop.

Cel mai bine discuta cu cei care iti vand sau cu producatorii!

Iti dau un exemplu concret: la BitDefender (antivirus), la pret de ~un antivirus primesti 3 licente, deci practic el poate fi folosit legitim pe 3 computere diferite, la pretul unui alt antivirus ("Norton AV" spre exemplu).

Posteaza totusi despre ce joc este vorba, poate exista cineva care l-a achizitionat deja si iti poate raspunde concret!

6 răspunsuri:
| xIoana a răspuns:

Poti sal instalezi pe sute mii de calculatoare. dar la majoritatea iti trebuie cd ca sa poti juca...

| hackey a răspuns:

Da, dar cand vrei dori sa te joci trebuie sa bagi cd/dvd original pe calculatorul respectiv

| crazygirlyo a răspuns:

Numai cu cd original happy. iar dupa ce il instalezi mi se pare ca ai in contiuare de cd. deci nu poti. dar poti incerca sa faci o imagine la cd. e putin mai complicat dar daca te pricepi e ok happy.

| OvITpU a răspuns:

Salut.
Normal poti sa-l instalezi pe mii de calculatoare.
O zi buna.

| karamele a răspuns:

Poti sa-l instalezi pe cate calculatoare vrei dar problema e ca majoritatea jocurilor originale necesita cd-ul in unitate pentru a rula.

| andreiioia a răspuns:

Daca instalezi crackul