| RealKing01 a întrebat:

Daca imi expira windows 10, nu o sa mai pot sa intru pe el daca nu il activez?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Merge, ai un mesaj motivațional in dreapta jos

| Wr3nch a răspuns:

Gasesti chei de activare lejer pe net cu 50 de lei si dupa nu mai ai treaba.

| NLS a răspuns:

Windows 10 nu are stabilita pana la momentul de fata o data de expirare în caz de neactivare.
Pe înțelesul tau: poți să-l folosești toată viata asa, neactivat.
Wallpaper-ul îl poți modifica cu ajutorul unui program de vizualizat imagini (irfanView, XNview, ) etc
Alte customizari nu poți face.
(și nici schimbarea wallpaper-ului nu e legala, (te lasă să folosești windowsul gratuit, dar cu condițiile lor...) dar cine crezi ca îți va face ceva dacă îl modifici...)
Mesajele ce apar pe ecran și în fereastra de Settings, sunt pur informaționale și cu scop de marketing, nicidecum nu îți impun sa activezi produsul obligatoriu.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

"sunt pur informaționale și cu scop de marketing, nicidecum nu îți impun sa activezi produsul"

e de bun simț s-o faci

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

Categoric.
Aici era vorba de ce variante exista în momentul în care nu îți permiți să-l cumperi.
Predecesoarele variante expirau după vreo 2-3 rearm uri.
Windows 10 nu expira nicicând (poate se vor răzgândi în viitor și schimba regulile, cine stie), ca atare poate fi folosit neactivat pe perioada nedeterminata.
Windows 10 îl plătește oricum toată lumea, și fără mălai: reclame tot mai individualizate servite în browserele lor produc bani grei pentru M$.
Plus nu știi tu in câte mâini au mai ajuns datele frai... pardon, celor care au cont MS.
Plus nervii cu modificările de la o versiune la alta a unor comenzi prin Settings, sau numele serviciilor.

| JicaContra a răspuns:

IGNORA TOATE MESAJELE DE MAI SUS!
toti sunt pe dinafara, si mi se rupe care se ofenseaza

windows 10 este primul windows care NU TREBUIE ACTIVAT, activarea iti adauga cateva chestii minore, cum ar fi ca poti sa il personalizezi, dar... cam atat
NU o sa fii incuiat afara... SUNT ABSOLUT SIGUR DE ASTA, PE BUUUUUNE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primele 180 zile, poti intra, dar nu poti particulariza. Pe urma, nu stiu daca se mai aplica, dar mie imi dadea BSOD si scria: "The following component's licenses has expired:" si imi lista o sumedenie de dll-uri care erau necesare pentru windows (rundll32, shell32, user32).