| Jipa95 a întrebat:

Daca incarcatorul telefonului meu este de 1A, si incarca bateria telefonului de 2600mah in 2 ore, daca il incarc cu un incarcator de 2.1A fie el si cu o baterie externa, bateria telefonului se va incarca mai repede? Daca da, afecteaza asta intr-un fel bateria telefonului?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Tensiunea e in jur de 5V la ambele incarcatoare si telefonul isi ia cat doreste, deci ar trebui sa isi ia acelasi curent. Mai conteaza si modul de "comunicare" dintre incarcator si telefon. Unele incarcatoare unesc cele 2 fire de date din cele 4 fire (doua de curent si doua de date din cablul de incarcare USB) si in felul asta telefonul stie ca nu e conectat la calculator si isi ia mai mult de 500mA, altfel ia mai putin sa zicem 100mA si incarcarea poate dura si 20 ore. Alte incarcatoare au alt mod de a comunica cu telefonul, totul depinde de model.
Daca bateria s-ar incarca mai repede si daca nu e facuta sa suporte acel curent, atunci se uzeaza mai repede sau se poate strica chiar de la o singura incarcare, dar eu cred ca telefonul controleaza curentul de incarcare si nu permite acest lucru.
Eu am incarcat telefonul si la surse de 2A si de 1A cu acelasi rezutat, acelasi curent de incarcare si acelasi timp de incarcare.
Avantajul unei surse de 2A e ca se incalzeste mai putin, fiind facuta sa suporte un curent de 2A.
2 ore e un timp bun pentru incarcare. Daca s-ar reduce timpul cu mult, ar fi daunator pentru baterie. Daca se incarca tot in 2 ore, dar incarcatorul de 2.1 se incalzeste mai putin, atunci il prefer pe cel de 2.1. Daca timpul de incarcare se scurteaza la mai putin de 1. 5ore, atunci inseamna ca avem un curent de incarcare cam mare si atunci prefer incarcatorul de 1A.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic si practic, da, o va afecta, pentru ca producatorul a testat acea baterie cu capacitatea si voltajul ei sa fie incarcata la o anumita tensiune/anumit amperaj, daca tu dai peste limita impusa de fabricant, este logica ca nu va fi deloc ok.

| qest11 a răspuns:

Multe incarcatoare de 1A nu scot nici macar la jumatate, mai ales cele auto de 12v. Eu am unul de 0.75A si altul de 2A, ambele de 220v, acumulator de 2, 5A si se incarca mai repede cu cel de 2A mai ales in prima jumatate, dupa care o lasa mai moale. In final incarca ceva mai rapid cu cel de 2A, dar nu cu mult.