| Marin_Lesneac_1995 a întrebat:

Daca instalezi windowsul foarte des ..afecteaza HHD-ul... Duce La Defectarea acestuia mai repede?

Răspuns Câştigător
| angelicsin a răspuns:

3 luni?! well poate ca ai drepate dar daca ai o utilitate care sa mentina sistemul si registrii si sa repare errori in backround poti sa il rulezi 1 - 2 ani fara nici cea mai mica problema. eu rulez windows 7 64 de aprape 2 ani fara formatare si merge ca UNS multumita unei asdemenea utilitati... dar revenint la topicul intrebarii nu are de ce sa afecteze HDD-ul desii nu strica sa ii dai un Fullwipe odata la 2 - 3 ani

3 răspunsuri:
| 勒兹万 a răspuns:

Pai in mod normal nu are de ce sa afecteze HDD-ul, sau il reinstalezi in fiecare zi? daca nu nu are rost sa iti faci probleme... oricum perioada optima de a reinstala windowsul este exact 3 luni.Succes

| angelicsin a răspuns (pentru 勒兹万):

3 luni?! well poate ca ai drepate dar daca ai o utilitate care sa mentina sistemul si registrii si sa repare errori in backround poti sa il rulezi 1 - 2 ani fara nici cea mai mica problema. eu rulez windows 7 64 de aprape 2 ani fara formatare si merge ca UNS multumita unei asdemenea utilitati... dar revenint la topicul intrebarii nu are de ce sa afecteze HDD-ul desii nu strica sa ii dai un Fullwipe odata la 2 - 3 ani

| doctorandus a răspuns:

Daca e SSD nu e recomandat sa-l rescrii mereu, deoarece locatiile memoriei flash pot fi rescrise de doar 10 000 de ori (sau asa ceva). Daca e HDD clasic (cu platane rotitoare) nu conteaza: capul de scriere nu atinge suprafata, iar prin 1990 sectoarele discurilor dure erau garantate pentru un milion de scrieri, de-atunci s-a mai imbunatatit tehnologia. De exemplu am discuri dure de 40 GB si de 80 GB care functioneaza de multi ani.

| babyalexa a răspuns:

Nu,nu are nici o legatura.