| AnonimDedicat a întrebat:

Daca mi-am cumparat un laptop am inteles ca trebuie sa il las 24 de ore la incarcat pentru prima oara? Eu nu l-am lasat, nu am stiut ca trebuie si l-am folosit o zi sau doua pe internet, sa il pun acum 24 de ore la incarcat?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De la ce nestiutor ai inteles asta?
Nu exista asa ceva. Era o data chestia asta la telefoane, la modul cum erau construite bateriile pe atunci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista așa ceva.
Bateriile noi sunt suficient de inteligente să nu aibă nevoie de chestii din astea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ps. Nu lua în calcul link urile aruncate la mișto de KovacsB. El e in urma cu vreo 10 ani cu tehnologia

| relian a răspuns:

Nu trebuie sa afci nimic, ce spui tu is basme, povesti, asa a poti folosi laptopul direct cum l-ai scos din cutie, doar ca nu te tine cateva zile, mai ales ca bateria nu-i incarcata la maxim, asa ca oricum l-ai tinut si in priza.
Dar chestiile astea cu tinutu nu stiu cit si alte povesti, is doar simple basme.

| KovacsB a răspuns:

Eu mi-am inlocuit de curand acumulatorul la laptop in service si cand l-am deschis era incarcat 100% si am gasit pe tastatura un bilet tiparit unde scria ca il pot folosi pana se descarca complet iar apoi sa-l tin la incarcat pana la 100% si sa fac 5 cicluri de acest fel pentru ca asa invata computerul capacitatea reala a bateriei sau ceva de genul.
Nu te lua dupa bagatorii de seama permanenti ai TPU-ului deoarece dau foarte multe informatii eronate.

https://service.laptop-direct.ro/......ru-laptop/

| VoidEternal a răspuns (pentru KovacsB):

Depinde de tehnologia bateriei. Ce zici tu este valabil la acumulatorii de tip NiMh.

Bateriile LiPol și LiIon nu au genul asta de cerințe. Un laptop nou vine 99.99% cu baterie cu Litiu.

Linkul pus de tine e din 2013, iar în 2013 bateriile care deja ajunsesera la capatul vieții, erau NiMh majoritatea.

Oricum ca idee, articolul e postat pe un magazin online, care abia așteaptă să găsească motive pentru care bateria ta tocmai cumpărată de 3 luni deja nu mai funcționează și dau vina pe tine că nu ai formatat-o corect.

| KovacsB a răspuns (pentru VoidEternal):

Stiu de vechile ni-mh si probleme lor, clar am li-ion ar fi trebuit sa se numeasca calibrare decat formatare chiar daca este acelasi lucru.
Ma gandesc ca daca tipii de la mac-book cluj au insistat cu calibrarea stiu ei ceva, adica mai mult decat suntserios regis relian &co.Pe internet parerile sunt impartite.Am dat un link ca imi era lene sa scriu chiar daca este din2013 tehnologia li-ion se foloseste comercial de prin anii 90.
Am avut la un alt laptop tot mac probleme cu o baterie noua originala si mi-a fost inlocuita in garantie.Imi afisa eronat capacitatea bateriei. Ajungea rapid la 100% si se descarca in doua ore in loc de 8.De atunci incerc sa respect indicatiile furnizorului.

| KovacsB a răspuns:

Cel mai sigur citeste manualul de instructiuni al laptopului tau.
Uite ce zice la pagina 11 manualul unui Acer Predator din 2020 (am mai avansat de la 2013)
"Le massime prestazioni della batteria si ottengono solo dopo 3 cicli completi di caricamento e scaricamento. "

Adica dupa 3 cicluri complete de incarcare descarcare obtii maximul de la un acumulator.

Dar se pare ca aici pe site avem "experti" multilateral dezvoltati care cred ca stiu mai bine decat producatorul.

https://global-download.acer.com/.......0_A_A.pdf

| KovacsB a răspuns:

Tine-l la incarcat pana la 100% si poti sa-l folosesti in acelasi timp. Apoi ii scoti mufa si il lasi sa se descarce complet pana se stinge si poti sa-l folosesti in acelasi timp.refaci procesul de 3 ori.Eu l-am facut de 5.

Acum si daca nu-l faci nu se intampla nimic rau era doar o recomandare.
Acum daca imi aduc bine aminte aceiasi useri care sunt experti acum in tehnologie li-ion acum ceva timp erau experti in tehnologie ARNm. Stiau totul despre vaccinuri, ma mir ca nu i-au angajat aia la Pfizer, ramanea TPU-ul mai curat.