| SonicAndrei a întrebat:

Dacă reinstalez Windows-ul (7 Ultimate), mi se schimbă IP-ul? De exemplu cel de la Hamachi, care îl folosesc pentru un server de Minecraft.

Răspuns Câştigător
| Denysuuu a răspuns:

Da se schimba

10 răspunsuri:
| RaduHD a răspuns:

Nu trebuie sa dezinstalezi windowsul doar pentru a schimba ip-ul de la Hamachi. Dezinstaleaza Hamachi dupa care instalezi iar.

| SonicAndrei explică (pentru RaduHD):

Nu vreau să dezinstalez Hamachi! Trebuie să reinstalez Windows-ul fiindcă mi s-a stricat. Bine, am 2 motive pentru care îl reinstalez:
1) S-a luat curentul 1 secundă, calculatorul s-a repornit. În timp ce se pornea Windows-ul s-a luat iar curentul. Am pierdut date din C, dar HDD-ul nu are nimic.
2) Am Windows-ul pe 32 biți. Eu îl vreau pe 64 biți pentru Java și Sony Vegas.

INFO: Vreau ca IP-ul să rămână același. Am mutat 99% din Hamachi în D, dar o iconiță nu o pot muta din C.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ip nu are legatura cu sistemul de operare si cu ISP. ip se schimba (daca e ip dinamic) atunci cand resetezi conexiunea catre ISP.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu ti se schimba nimic.

| CinevaNou a răspuns:

Nu mai am folosit hamachi de mult timp, dar tin minte ca se schimba.

| SonicAndrei explică:

Și cine are dreptate?
Dau funda după ce încerc.

| SonicAndrei explică:

Mie mi s-a schimbat IP-ul de la Hamachi după reinstalarea Windows-ului. Am avut 7 Ultimate (32 biți) și am instalat 7 Professional (64 biți). Nu e nici o problemă, am schimbat și IP-ul de la serverul de Minecraft și nu am pierdut nimic.

| 0x11111051 a răspuns:

Nu se schimba!

IP - andresa de internet.
Suna la provider - el ti-o da, el ti-o poate schimba.

| FadedMan a răspuns:

Depinde daca ai ip static sau dinamic.

| Razvan206 a răspuns:

Salut! Daca iti schimbi windows-ul IP-ul de la hamachi ramane acelasi. Mie mi-a ramas acelasi cand mi-am schimbat Windows-ul.