| Cristian2003 a întrebat:

Daca ti-ai rootat telefonul sau tableta este posibil sa nu se mai aprinda si daca toate sunt bune si frumoase o sa mearga sa folosesti game hacker?

Răspuns Câştigător
| RaduTN a răspuns:

Boot loop inseamna ca telefonul iti porneste si ramane blocat la logo, nu mai face absolut nimic.

Deci Cristian2003, sa te lamuresc cu totul.

Root= daca ai un device root inseamna ca poti face mai multe lucruri cu el, ai aces la mai multe comenzi. Daca ai facut root iti pierzi garantia.

Boot Loop= cand aprinzi telefonul si ramane blocat la logo.

Deci, e bine sa faci root dar vezi pe unde umblii, poti sa folosesti aplicatii de tip Screen Recorder, etc. dar nu e bine sa folosesti aplicatii de tip Chainfire 3D, cu el umblii pe la setarile video si poti sa patesti boot loop. Sunt sanse chiar daca ti-ai facut root la device cei de la magazin sa nu se prinda ca telefonul e rootat si sa ti-l repare gratis deoarece nu s-a terminat periodata aceea de garantie, dar daca se prind nu ti-l repara.

Nu stiu nimic despre game hacker, foloseste-l atat timp cat este doar o aplicatie se face ceva simplu. De exemplu Chainfire 3D era un soft ce-ti permitea sa umblii pe la setari si daca nu sti sa-l folosesti sau primesti o eroare ceva iti da boot loop.

Root se face cu aplicatia framaroot, e foarte simplu, o deschizi dupa ce ai instalat-o, alegi supersu si dai pe butonul acela, nu mai stiu sigur cum se numeste. Dupa ce ai dat o sa-ti arate un mesaj cu "succes... " si o sa-si dea restar, stai linistit, sunt sanse de 0% sa faca boot loop dupa ce ai facut root.
Apoi foloseste aplicatii care fac ceva, nu care te lasa sa umblii pe la setari si pot strica ceva.

Rooteaza-ti device-ul linistit, nu o sa patesti nimic.

6 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Salut, depinde pe unde umblii, eu mi-am stricat telefonul folosint aplicatia Chainfire 3D. Uita-te la competariile aplicatiei si vezi daca zice cineva ceva de boot loop.

| Cristian2003 explică (pentru RaduTN):

Ce este "boot loop"si poti sa-mi raspunzi legat si de cealalta parte din intrebare?

| Cristian2003 explică (pentru RaduTN):

Multumesc dar, daca dai pe "SuperSu" trebuie sa ai totusi SuperSu?

| RaduTN a răspuns (pentru Cristian2003):

Nu mai instala nimic pentru root in afara de Framaroot, dupa ce o sa faci root o sa-ti instaleze automat ceva care parca se numea SuperSU.

| Cristian2003 explică (pentru RaduTN):

Multumesc

| RaduTN a răspuns (pentru Cristian2003):

Cu placere

| RaduTN a răspuns (pentru Cristian2003):

Boot loop inseamna ca telefonul iti porneste si ramane blocat la logo, nu mai face absolut nimic.

Deci Cristian2003, sa te lamuresc cu totul.

Root= daca ai un device root inseamna ca poti face mai multe lucruri cu el, ai aces la mai multe comenzi. Daca ai facut root iti pierzi garantia.

Boot Loop= cand aprinzi telefonul si ramane blocat la logo.

Deci, e bine sa faci root dar vezi pe unde umblii, poti sa folosesti aplicatii de tip Screen Recorder, etc. dar nu e bine sa folosesti aplicatii de tip Chainfire 3D, cu el umblii pe la setarile video si poti sa patesti boot loop. Sunt sanse chiar daca ti-ai facut root la device cei de la magazin sa nu se prinda ca telefonul e rootat si sa ti-l repare gratis deoarece nu s-a terminat periodata aceea de garantie, dar daca se prind nu ti-l repara.

Nu stiu nimic despre game hacker, foloseste-l atat timp cat este doar o aplicatie se face ceva simplu. De exemplu Chainfire 3D era un soft ce-ti permitea sa umblii pe la setari si daca nu sti sa-l folosesti sau primesti o eroare ceva iti da boot loop.

Root se face cu aplicatia framaroot, e foarte simplu, o deschizi dupa ce ai instalat-o, alegi supersu si dai pe butonul acela, nu mai stiu sigur cum se numeste. Dupa ce ai dat o sa-ti arate un mesaj cu "succes... " si o sa-si dea restar, stai linistit, sunt sanse de 0% sa faca boot loop dupa ce ai facut root.
Apoi foloseste aplicatii care fac ceva, nu care te lasa sa umblii pe la setari si pot strica ceva.

Rooteaza-ti device-ul linistit, nu o sa patesti nimic.