| DenisIonut01 a întrebat:

De cat e placa video la laptopul acesta?
Procesorul e dual core sau single?

http://www.mediagalaxy.ro/......s-free-dos

Si inca ceva as dori sa il cumpar dar nu stiu daca se merita, adica am un laptop HP 625 http://www.azerty.ro/laptopuri/laptop-hp-625-athlon-ii-p 360-320gb-2048mm Se merita sa il cumpar pe Asus ala si sa vand HP-ul? cred ca la mana a 2 a as lua cel putin 8 milioane pe el nu? din punct de vedere tehnic nu ca aspect, ca asptect arata 8/10.

Merge sa joc nfs world si counter pe Asus?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Procesorul e dual-core, dar nu merita schimbul. Ideea e ca si acel Asus are tot placa video integrata, deci o sa mearga la fel de prost in jocuri(cu indulgenta, unele mai noi o sa ruleze, care acum nu ruleaza).
Daca vrei ceva mai bun, asa: http://www.pcgarage.ro/......nux-black/ sau http://www.pcgarage.ro/......000-black/
Daca o sa vrei sa cumperi de la pcgarage, foloseste voucher-ul(fara ghilimele) : "6WXBQPKQ" pentru un discount.
Ideea e ca ce am pus eu mai sus, vin cu procesor grafic dedicat, iar ala face 80% din treaba in jocuri.

| DenisIonut01 explică (pentru sltlp):

Imi place pavilion, dar problema este ca m-am interesat cei drept doar la mediagalaxy, cat cam la ce pret ar fi sa pot sa cumpar in rate un laptop ca sa ma incadred in 15 milioane pentru ca eu urmeaza sa iau somajul de 250 lei timp de 6 luni adica vine 1500 lei si am vorbit cu ai mei daca pot sa faca rada si platesc cu somajul meu. Trebuie sa ma incadrez undeva in 1.399 lei ca sa ajung cu dobanda la 15.070 lei, As depasi cu 70 lei suma dar daca iau laptopul ala pavilion ajung sa platesc 2.000 lei si nu am, am zis sa astept black Friday dar nu stiu daca se aplica si la rate sad. Asa sa revenim, Daca te pricepi zi-mi daca Asus-ales de mine este la fel de bun ca HP-ul sau la ce puncte e mai slab sau mai bun, Am ales acel Asus deoarece nu se incalzeste ca HP-urile si e si subtire si imi place mult design-ul. chestia e ca acesti 1.500 lei sunt asa multi incat nici nu sti ce sa iei de ei.

| sltlp a răspuns (pentru DenisIonut01):

Cu problemele finanicare tu stii ce si cum. Eu doar ti-am aratat o varianta care in jocuri e incomparabila, si nu numai. Bun, ce difera.
Pai difera cam tot.
Procesorul de la Asus este unul mai slab slab. Cel pus de mine are un avantaj de performanta de 60%.
Tipul de procesor de pe Hp-ul recomandat de mine face parte din seriile U, deci consuma si mult mai putin.
Alta diferenta: hdd-ul. Cel pus de mine vine cu 500 gb. Acel Asus vine cu 320gb hdd;
Insa cea mai mare diferenta este data de procesorul grafic. El face 80%+ din munca in jocuri. Prima data can dverifici dac un joc ruleaza sau nu pe un pc, te orientezi dupa acest procesor grafic.
Cel recomandat de tine vine cu un procesor grafic integrat in procesor. Astea sunt bine cand vine vorba de filme, de internet, etc, dar de jocuri, nu prea. Ruleaza ele unele jocuri, dar greu si pe detalii scazute.
Asus-ul are doar procesor grafic integrat. Hp-ul vine atat cu un procesor grafic integrat, cat si unul dedicat. Si incep cu cel integrat. Diferenta de performanta numai dintre cel integrat este de 2X+ in avantajul HP-ului deoarece utilizeaza un cpu de o generatie mai noua. Aceasta generatie se reflectta si in performanta procesorului. Insa cel mai mult conteaza performanta procesorului grafic dedicat. HP-ul vine cu gpu nVIDIA gt 630m(echivalent cu un gt 540m). Asta iti permite sa rulezi orice joc de la ora actuala. Cat despre nivelul de detalii, depinde, nu e el varf sa ruleze tot pe high, dar ruleaza. http://www.youtube.com/results?search_query=gt+630m+gameplay Aici ai cateva videoclipuri cum duce jocurile. iar in ani, cerintele o sa creasca, si incet incet dedicata asta o sa ruleze pe detalii din ce in ce mai scazte, in vreme ce integrata care nici acum nu ruleaza tot, nu o sa mai ruleze cam nimic.

| DenisIonut01 explică (pentru sltlp):

Ok. scuze m-am exprimat eu gresit, ma refer la diferenta intre HP 625 ( http://www.azerty.ro/laptopuri/laptop-hp-625-athlon-ii-p 360-320gb-2048mm ) si Asus ( http://www.mediagalaxy.ro/......s-free-dos ) Te rog sa imi spui care sunt minusurile lui Asus x55a fata de HP 625. Uite, imi place design-ul acelui aus din link si vreau sa stiu daca il cumpar care ar fi slabiciunile dar si plusurile fata de HP 625 care il am deja, vreau sa stiu daca o sa mearga jocurile de pe facebook, counter-strike 1.6 si need for speed world si placa video a asusului din link de cat ai? adica mai mica sau mai mare ca HP-ului? e de 256mb mai mica sau mai mare? si inca ceva jocurile de pe facebook se bazeaza pe rami sau pe processor? vreau sa stiu daca o sa mearga jocurile pe facebook fluent adica fara lag.

10 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Procesorul este cu 2 nuclee deci dual-core http://ark.intel.com/products/72060
placa video este integrata de la Intel, are vreo 64MB memoria ei si restul pana la vreo 1300MB isi ia din RAM. in concluzie, laptopul asta nu e bun deloc pentru gaming
cel de la HP macar are placa video dedicata cu 256MB deci e mai bun pentru gaming

| DenisIonut01 explică (pentru al3xander):

Scuza-ma nu am vazut raspunsul tau happy, multumesc pentru raspuns dar nu cred ca are 64mb... adica 64? pe bune? asa scrie si la laptopul lu taicamiu si are 512mb. Oricum ca gameing m-ar interesa in mod special jocurile facebook, counter-strike 1.6, need for speed world.

| al3xander a răspuns (pentru DenisIonut01):

Eu am Intel hd grapchis si uite specificatiile http://imageshack.com/a/img12/8928/cwau.png

| DenisIonut01 explică (pentru al3xander):

Pai da, in mare parte la toate scrie Intel hd graphics dar difera memoria. La taicamiu scrie 512mb unde iti scrie tie 64 si e Intel hd grapics la fel ca a ta si a altor laptop-uri

| al3xander a răspuns (pentru DenisIonut01):

Exista modificari din BIOS care pot da mai multa memorie la placa video din RAM, insa repet din RAM. Intel hd graphics este placa video integrata, daca avea 512MB de VRAM atunci era dedicata. uite mai multe detalii aici https://communities.intel.com/thread/20874
deci chiar daca iti arata 512MB la memoria dedicata, nu este memoria de la placa video ci de la RAM.

| AleXzpm a răspuns:

Da merge, proc are 2 nuclee

| DenisIonut01 explică (pentru AleXzpm):

What? si placa video de cat ai?