| Lindoro a întrebat:

De cateva zile mi se tot schimba pentru 2-3 minute culoarea la monitor atunci cand pornesc pc-ul.Cum imi dau seama daca este devina placa video sau monitorul? Exista vreun program care sa ma ajute?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine monitorul a fost de vina.l-am schimbat.il poti proba la alt calculator.ori la service.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești intrat în sistemul de operare în acel moment poți folosi un program de screen capture și să vezi pe filmarea făcută. Dacă nu se vede pe filmare cel mai probabil e de la monitor(ar fi bine totuși să încerci monitorul pe altceva, și dacă nu face la fel atunci e placa). Dacă se vede pe filmare sigur nu este monitorul. Însă poate că nici placa nu are o vină. Încearcă să vezi ce program pornește în momentul în care se schimbă culoarea.

| Lindoro explică (pentru anonim_4396):

Atunci cand mi se schimba culoarea la monitor, sa pornesc un film si sa-i fac poza si sa o vad cand revin culorile la normal(daca este in culori aiurea este de la placa? Am inteles bine?)Mentionez ca am intrat in setarile de la monitor si acelea se vad in culorile normale.Sa fie placa video atunci de vina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lindoro):

Dacă setările se văd normal este clar că nu este de la monitor. Cel mai probabil totuși este un soft pe calculator ce schimbă culoarea la pornire(nu e necesar sa faci poză, doar te uiți în taskbar sau la procese pe task manager, cea din urmă dacă știi cum). Apoi poate fi placa, sau cel mai puțin probabil chiar cablul de conectare. Apropo ce porturi are placa și monitorul și ce cablu folosești: DVI(alb), VGA(albastru) sau HDMI(negru)?

| Lindoro explică (pentru anonim_4396):

Cand spui soft pe calculator ce shimba culoarea te referi la un virus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lindoro):

A, da, poate fi și asta din păcate. Dacă n-ai instalat nimic legat de monitor, atunci da.