| NakaTaka a întrebat:

De ce am nevoie sa scot tot touch-screen de la Utok 701d, adică am nevoie de pistol de lipit sa îl pun la loc?

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Poate merge si cu un uscator de par. Trebuie incalzit putin ecranul ca sa se poata dezlipi. E o problema cu bateria, acolo poate ar trebui un pistol de lipit daca vrem sa deconectam bateria, dar poate e suficient daca putem inchide tableta. Trebuie urmarite cateva tutoriale pe youtube sa vezi cam despre ce e vorba. In rest se conecteaza niste mufe, deci nu prea ar fi mare nevoie de pistol de lipit.
Exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=Mee1M6LmrDk

http://www.youtube.com/watch?v=hdRmS2Lewoo

https://www.youtube.com/watch?v=9J4eyeGlVLM

E foarte recomadat sa porti ochelari de orice fel ca sa nu iti sara bucati de sticla atunci cand scoti vechiul touchscreen (in special daca nu e acoperit cu folie de protectie).
Depinde si de modelul tabletei, exista si touchscreen-uri solidare cu ecranul, caz in care trebuie schimbat ecranul cu tot cu digitizer si e mai scump.

Ca sa poti inchide tableta daca nu merge digitizerul, se poate folosi un mouse pe usb sau mouse fara fir pe usb conectat la tableta prin cablu OTG.

| danutzu96 a răspuns:

Daca nu are conector in care sa intre acea banda si se lieste pe placa atunci du-o la cineva priceput. O strici de tot chiar si cu statie de lipit daca nu sti ce temperaturi si ce solutii sa folosesti.

| Gabriel_Matia's_1996 a răspuns:

Acolo sunt unele piese foarte mici si este nevoie de un aparat cu aer cald. Te fatuiesc sa nu incerci sa pui letconu pe ele ca nu poti sa il scoti asa si mai faci alti contacti inperfecti pe placa. Este un aparat special cu aer cald. Funda!