| anonim_4396 a întrebat:

De ce as vrea sa folosesc Ubuntu? vreau cat mai multe motive, pro si contra. Daca aveti timp sa dezbatem acet subiect, comentati, exprimati-va opinia.

Răspuns Câştigător
| MariusF23 a răspuns:

In primul rand, e open source (gratis). In al doilea rand, e virus-free. In al treilea rand, nu se sesizeaza o descrestere in performanta pe masura ce instalezi programe ca pe windows. Cu ajutorul unui program numit "Wine" poti sa instalezi aplicatiile cu extensia.exe Sper ca te-am lamurit!

| doctorandus a răspuns (pentru MariusF23):

De curiozitate, ai rulat vreodata rkhunter sau chkrootkit si stii la ce servesc?

3 răspunsuri:
| eugenl a răspuns:

Gratuitatea si alternativa la windows

| doctorandus a răspuns:

Poti folosi atat Windows cat si Ubuntu pe acelasi calculator si ce nu merge pe unul, merge pe celalalt. In felul asta beneficiezi de pro-urile pentru ambele sisteme.