| Angelsergiuboy a întrebat:

De ce cand schimb rezolutia de la 1280x1024 la 1920x1080

am imagine doar in centrul ecranului

2 cm de o parte si de alta si cate 1 cm sus si jos pe ecran este negru?

am schimbat azi monitorul de la unul pe care era maxim 1280x1024 la un led full hd

dar daca incerc sa dau rezolutia maxima nu imi arata imagina pe tot ecranul si nu ma lasa din meniu sa extind imaginea pe tot ecranul e blocata acea optiune "image setup"

care sa fie problema?
si o rezolvare daca stie careva as fi recunoscator.

daca poate careva sa ma ajute cu un raspuns dau funda.

21 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Daca ai o placa video AMD/ATI intra in Catalyst Control Center si seteaza optiunea Overscan la 0%.

Răspuns utilizator avertizat
| KindduOullie a răspuns:

Cel mai sigur ii sa intrebi un speciliast sau cauta pe you tube ca is tutoriale decat sa asculti sfaturile altor necunoscuti care nu stiu nimic de acel monitor si sal strici mai tare

| KodrutZ a răspuns (pentru KindduOullie):

Daca esti tufa de Venetia, stai catinel si nu mai raspunde. Ce sa strice? Ai habar ce vorbesti?
@Angelsergiuboy: Ce monitor ai (zi exact modelul) si cu ce fel de cablu e conectat la calculator? Ce placa video ai? Ce monitor ai avut inainte? Cel mai probabil e o problema de refresh, desi la astea LCD/LED nu ar trebui sa apara asa ceva. Posibil sa te pot ajuta prin TeamViewer sa rezolvi problema, dar mai intii trebuie sa am raspunsurile la intrebarile de mai sus.

| Angelsergiuboy explică (pentru KodrutZ):

Http://www.emag.ro/......EYG5NBBBM/

acesta il am

azi mi-a ajuns

ma chinui de la ora 14 cu el si inca nimic am reinstalat si windowsul
un "specialist" cica mi-a dat acest sfat

conectat HDMI la placa video

http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH6570DI1GD3LP/

asta

inainte am avut un monitor tip "boltzar" din 2003 cu rezolutie maxima 1280x1024 care a fost asa de bun de m-a tinut 10 ani, acesti 10 ani m-am chinuit cu el de fapt ultimi 5

nu stiu ce s-a intamplat cu el de nu avea culoare albastru si era tot cu o nuanta de verde
iar de vreun an

ca sal aprind ii dadeam cate un PUMN sau mai nou cate 10 PUMNI picioare, ce mai apucam, da macar se aprindea.

scuze pentru povestea inutila cu vechiul meu monitor dar in principal era doar vechi nu stiu pe unde sa aflu ceva despre el.

dar macar acel vechi monitor avea acolo la butoanele lui

optiuni sa trag de imagine s-o fac mai lata in orice directie sa mut mai la stanga /dreapta / sus /jos

asta n-are nimic

de fapt are la IMAGE SETUP dar o mica problema

e BLOCATA optiunea nu pot intra acolo

am luminozitate, OSD setup, extra, 2D/3D, exit, color setup si picture boost dar singurul lucru care e blocat e image setup care probabil are optiunile de intins imaginea in toate partile

fix ce am eu nevoie.

acum sa vad ca maine trebuie sa vina "specialistu" sa vada cei cu el. ma indoiesc ca va reusi sa faca ceva cu el.

astept raspuns
o sa intru maine pe la 13 cand ajung de la scoala sa vad daca ai raspuns daca mai ai nevoie de vreun amanunt iti raspund cand intru.

| KodrutZ a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Mdah, e probabil refreshu' de vina. Daca e conectat cu cablu VGA ar trebui sa mearga autoadjustu' la marime... in alta ordine de idei, vezi daca nu poti seta din Windows refreshul la 75Hz.

| Angelsergiuboy explică (pentru KodrutZ):

Pe unde as putea seta refrashul la 75Hz?

a da pe vechiul monitor aveam conectat VGA ca acum 10 ani nu era HDMI

acum e conectat HDMI

| Angelsergiuboy explică (pentru KodrutZ):

Am peaici un manual in romana, explica multe are vreo 8 mb
e un fisier.pdf

as putea sa til trimit pe mail daca vreo sa te uiti peste ele
sigur intelegi mai mult decat mine din el.

| KodrutZ a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Daca e in romana, o sa inteleg la fel de mult cit tine... happy Da-mi acces cu TeamViewer si ne lamurim noi.

| Angelsergiuboy explică (pentru KodrutZ):

Lasa-mi un mesaj cu idul de mess sau ceva sa putem vb

| Angelsergiuboy explică (pentru KodrutZ):

Am rezolvat o venit "specialistu" deci a fost cum am zis eu nu se poate la maxim
e de vina placa video

nu suporta HDMI la 1080P

maxim duce 1680x1050

daca vreau 1920x1080 atunci trebuie sa-mi iau o placa mai multa

EAH6570 ii jaf de placa

DVI duce chiar 2560x1600

dar monitoru nu merge decat D-sub si HDMI
deci raman la 1680x1050 pana schimb jafu de placa video.

| KodrutZ a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

6570 e o placa acceptabila, nu o mai jigni. Daca aveai GT210, mai ziceam... Monitorul are conector VGA (D-Sub), de ce nu il conectezi asa?

| Angelsergiuboy explică (pentru KodrutZ):

Am avut 10 ani vga
acum vreau sa experimentez HDMI

dar poate ar fi o idee sa functioneze la 1920x1080 dar nu cred placa video doar DVI duce la 1920x1080.

daca ce am constatat e ca am o placa video superba.

procesorul era problema

am ajuns sa intru prin bios si am observat ca am 76, 5 grade la procesor

am la ventilatoru de la auto unde avea 1100 rpm la maxim e undeva la 3700 rpm acum
zici ca e tractor da acum temperatura e la 50-55 grade in idle si la jocuri trece de 75, deci jucat putin pana iau un ventilator

daca stii vreo bucata de cooler care sa suporte socket LGA775 si LGA1155

la un buget de 100-150 lei.

sunt deschis la sugestii.

| KodrutZ a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Desigur, ai cel putin vreo trei optiuni excelente in banii astia. Eu de exemplu am un Scythe Katana 3 pe care il avusesem pe Am2 si il luasem cu tot cu adaptor, asa ca acum il tin pe i3 2120 fara probleme, dead silent. Daca vrei un cooler utilizabil si in viitor cind iti vei face upgrade, eu as merge pe asta - http://www.pcgarage.ro/coolere/zalman/cnps10x-performa/ - si sa nu uitam codul de 1% reducere, 92WQ7UMX

| Angelsergiuboy explică (pentru KodrutZ):

Arata bine nu stii ce flux de aer are acela?
uite ce mi-a recomandat cineva
http://www.pcgarage.ro/coolere/thermalright/true-spirit-120m-bw/
ce zici e vreo diferenta?

| KodrutZ a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Performa are baza din cupru, TS-ul nu. Oricum nici unul si nici altul nu vor merge de obicei la turatie maxima, asa ca e irelevant airflowul maxim (ca idee, in momentul asta al meu se invirte in jurul valorii de 900 rpm), conteaza cel mai mult cit de bine se face transferul/disiparea caldurii de la baza catre heatpipes/lamele. Nu zic nu, e foarte ok si TS-ul, desi e mai mare si ceva mai galagios in full load. Daca nu ai de gind sa faci OC extrem, cred ca poti reduce linistit bugetul si poti lua ceva de genul asta - http://www.pcgarage.ro/coolere/zalman/cnps-9500-at-skt-775/

| Angelsergiuboy explică (pentru KodrutZ):

In principal as vrea sa scad putin temperatura si sa reduc zgomotul

am un cooler procesor stock care imi face un zgomot ingrozitor

merge la 3700 RPM

in idle procesoru e la 50-52 grade
full load ajunge si la 70-75 grade

pentru asta vreau eu un cooler

am un amarat de

http://ark.intel.com/......00-MHz-FSB

caut ceva sa aduc temperatura undeva la 30-35 grade in Idle si maxim 50 in full load

sau undeva la acele valori

da caut ceva care sa fie bun si pentru un i5 3470 sau ceva de genu
planuiesc sa il achizitonez anul asta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Da, nu e bai, ramine valabil ce am zis. i5-ul oricum genereaza mai putina caldura decit ce ai acum...

| Angelsergiuboy explică (pentru KodrutZ):

Ok mersi de ajutor

o sa-l comand si revin cu performantele coolerului.

| KodrutZ a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Nu uita de reducere - 92WQ7UMX! happy

| Blaze90 a răspuns:

Ai rezolvat problema? nici pe mine nu ma lasa sa pun rezolutie mai mare de 800x600