| Lukiano a întrebat:

De ce imi apare in windows mai mult spatiu folosit pe hdd decat in realitate?

Salutari!
De curand intampin o problema destul de ciudata as putea spune. In urma cu un an mi-am achizitionat un SSD Kingston de 110 GB si inainte de a adauga Windows 7 pe acesta, l-am impartit in 2 partitii:
- partitia C de 60 GB
- partitia D de 50 GB (deoarece detin si un hdd extern si nu am probleme cu stocarea datelor)

De curand am observat ca pentru partitia C, banda ce indica spatiul de stocare s-a inrosit. Am verificat sa vad cat spatiu mai am si imi afiseaza 1.70 GB free.
Prima oara am zis ca problema se datoreaza din pricina ca nu mai facusem de ceva vreme curat.
I-am dat un cleanup si imi arata ca am reziduuri in valoare de 12 MB. CIUDAT!
Am accesat folderul principal al partitiei C, am mers la Folder and Search Options si am bifat sa imi afiseze toate hidden files, apoi am selectat toate folderele existente (Windows, Program Files, Users etc.) prin CTRL+A, am mers la Properties si imi apare spatiu total ocupat 25 GB.
OK... Si deci... Eu cred ca pot exista trei potentiale probleme:
1) Un virus isi face de cap si isi ascunde log-urile atat de bine incat sa nu apara pe hidden files. Am vazut asa ceva la un Keylogger oficial. Acesta trebuia instalat de utilizator, iar apoi se ascundea atat de bine incat nu putea fi gasit nici cu Task Manager, iar fisierele nu apareau ca si hidden files. In acest caz, tin sa precizez ca am instalat Avast Internet Security cu licenta platita de cand am adaugat prima oara Windows-ul si rulez cam o data la o luna scanare completa la bootare.
2) SSD-ul s-a defectat.
3) Windows-ul 7 a luat-o razna. In acest caz probabil exista o rezolvare pe care inca nu o cunosc eu.

Aveti idee cum as putea rezolva aceasta problema? Ati avut probleme asemanatoare?
Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat.

Va las mai jos cateva imagini pentru a putea observa fenomenul:
Local Disk C: http://goo.gl/4B5zUi
Files & Folders in C: http://goo.gl/PSouvG

5 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Verifica cu programul de aici cine mananca din spatiul tau atat de pretios http://scanner.en.softonic.com/

| Lukiano explică (pentru nutepriveste21):

Imi apare 58.1 fisiere ocupate... Problema este: unde le pot gasi acele fisiere pentru a le elimina. Pe desktop nu am nimic care sa ocupe atat de mult spatiu, programe nu am foarte multe, i-am facut clean cu unealta windows-ului si cu CCleaner. Practic acele fisiere ce ocupa spatiul sunt de negasit. Deci raman valabile variantele 1 si 2, adica ori un virus isi face de cap, ori SSD-ul s-a defectat.
Zilele urmatoare voi formata HDD-ul si voi observa cu exactitate care din cele 2 potentiale probleme sunt vinovate.

| nutepriveste21 a răspuns (pentru Lukiano):

Trebuie sa apara in gb. Cat e ocupat si cat e liber dupa care apesi mai departe pe diferite portiuni pentru detalii.

| relian a răspuns:

Calculul tau este gesit, pentru ca nu ai luat in seama si sistemul de operare care ocupa spatiu tot pe SSD.

| Lukiano explică (pentru relian):

Imi pare rau sa te contrazic, dar fisierele sistemului de operare se gasesc in folderele Windows, Program Files si Users. Toate acestea impreuna cu restul care au fost creeate odata cu instalarea de noi programe (Ex. Dolby PCEE4) ocupa 25 GB.
Practic 35 GB au disparut in neant. Este posibil ca windows-ul sa perceapa eronat spatiul nefolosit. Daca cineva cunoaste o modalitate prin care pot sa verific sau sa corectez aceasta eroare (daca intr-adevar aceasta este cauza) va rog sa imi spuneti si mie.