| Animalul2013 a întrebat:

De ce nu am sonor la un film care l-am pus pe stic si apoi am incercat sa ma uit la el pe tv (filmul este full hd si am mai bagat inainte alt film la care a mers sonorul)

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Cel mai probabil TV-ul tau nu stie sa foloseasa encodarea audio care este folosita pentru acel film. (Ex: Tv-ul tau poate sa decodeze Dolby Digital, dar filmul tau este DTS). Nu exista un standard pentru encodarea audio, de aceea, ramane de la producator la producator ce tehnologie aleg ei sa foloseasca, astfel ai unele filme cu DTS, altele cu DD, etc.

Daca dai proprietati pe acel film, ar trebui sa vezi ca ecodarea este diferita.

P.S. Daca folosesti calculatorul ca player si folosesti un cablu HDMI, vei putea avea sunet in toate filmele.

Numai bine,
Shinwinking

| Animalul2013 explică (pentru Shin):

Si nu l-as putea face din dts dolby?

1 răspuns: