| ydjdfsz a întrebat:

De ce nu imi porneste monitorul si unitatea pc porneste?
Am scos memoria ram si am bagat-o din nou dar monitorul tot nu se aprinde
Am scos si bateria de pe placa de baza si am pus-o la loc si la fel nu se aprinde
Puteti sa ma ajutati ca nu stiu ce sa ii mai fac.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

1. Verifica monitorul sa aiba led-ul portocali aprins -asta inseamna ca este conectat si curent si este si pornit.
2. Verici cablul video dintre monitor si pc ca sa fie conectat.
3. Ramii i-ai verificat.
4. Daca ai verifica punctele 1, 2, 3 si tot nu merge, atunci desfaci unitatea si verifici placa video ca sa fie pusa bine in slot. Daca este arsa nu iti poti da seama decat daca o duci la un service.

Memoria ram se arde greu.
Daca pc-ul porneste, inseamna ca hdd-ul este bun.
Daca placa video este integrata (in placa de baza), atunci iti cumperi o placa video.
Ar fi bine daca ai avea un prieten sa iti imprumute placa lui video ca sa vezi daca ai nevoie de o alta placa video.

| ydjdfsz explică (pentru anonimg):

Am cumpărat placă video nouă și am pus-o în unitate si placa video pe care am pus-o merge înainte aveam placa video integrata si am conectat cablul vga la placa video nouă Dar tot nu a mers.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tie nu-ti porneste monitorul si umbli orbeste prin pc. Verifica conectarea dintre pc si monitor. Sau daca nu cumva monitorul este inchis din butonul Power.

| ydjdfsz explică (pentru darrio2007):

Monitorul porneste am incercat la alt pc si merge:

| darrio2007 a răspuns (pentru ydjdfsz):

Am inteles.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Sau daca monitorul este in priza. Acum de pe ce scrii?

| ydjdfsz explică (pentru darrio2007):

Acum scriu de pe laptop.

| anonimg a răspuns:

1. Verifica dacă placa video are nevoie de alimentare separată de la sursă. Dacă este asa, atunci trebuie ca sursa să aibă acel cablu special care să ofere curent plăcii video.
Plăcile video performante au nevoie de alimentare separată de la sursă, deoarece curentul pe care îl oferă placa de bază este prea mic pentru ele.

Mulțumesc pentru fundă; dar trebuia să o oferi numai dacă problema este rezolvată.
Ti-as fi spus să verifici si monitorul, dar ai spus că merge.
Verifici pe site-ul producătorului plăcii video daca aceasta are nevoie de alimentare separata; sau te uiti la ea să vezi dacă are un locaș unde să intre o mufă cu 4 sau 6 pini (poate să fie si cu 8). Ar trebui să scrie 1x4 pci-e (sau ceva asemănător).

1. După ce ai conectat totul si ai aprins pc-ul, apesi butonul monitorului -acela care face ajustarea /reglarea automată a imaginii.

| Pierdutaprintrestele a răspuns:

Poate nu funcționează monitorul.

| ydjdfsz explică:

Monitorul merge doar ca unitatea nu trimite semnal la el am schimbat si placa video si tot nu merge.

| ydjdfsz explică:

P.S Monitorul are ledul portocaliu aprins si merge ca l-am probat la alt pc si a mers s-a aprins