| JeStieKungFuDaNuStieKarate a întrebat:

De ce nu ma lasa antivirusu (avast) sa ma joc, deschid gta 4, mi-l sterge de pe desktop pentru ca are virus, deschid fifa 14 la fel, fifa 12 la fel. Ce as putea face sa numai faca asa. Ofer funda si vot

Răspuns Câştigător
| umbra09 a răspuns:

Intra in setarile antivirusului si adauga la exepti aplicatile, jocurile, programele care nu vrei sa mai fie scanate si eventual impiedicate sa ruleze din cauza virusilor
O zi buna

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu ai ce face. De unde le-ai descarcat au virusi. Cauta sa le descarci din alta parte (pentru ca sunt fara virusi), sau poti inchide antivirusul pe o perioada limitata de timp. Click dreapta pe iconita din bara si acolo iti apare timpul (15, 30 min.)

| JeStieKungFuDaNuStieKarate explică (pentru horia2012):

Mi-au mers de o multime de odata, dar de cand am descarcat un metin, mi-a gasit virusi la el, apoi mi le-a blocat si pe astea. si de atunci nu ma mai pot juca

| horia2012 a răspuns (pentru JeStieKungFuDaNuStieKarate):

Sa stii ca nu-i o solutie sa adaugi la exceptii fisierele infectate. Virusii au prostul obicei sa se inmulteasca si sa-ti afecteze alte fisiere din PC. Pana la urma nu ai ce face, ori cauti altele fara virusi ori ai sa reinstalezi sistemul.

| al3xander a răspuns:

Posibil ca e un "false-positive" (sa ti-l recunoasca ca virus dar el sa nu fie). daca esti sigur de asta poti face exceptii de la scanare http://en.kioskea.net/faq/12294-avast-internet-security-create-an-exclusion
totusi cu ce nume le detecteaza ca virusi?

| JeStieKungFuDaNuStieKarate explică (pentru al3xander):

Nu zice gen: fifa 14. exe detected sau altfel, spune de un program legat de el, apoi imi inchide jocul si mi-l sterge de pe desktop

| Catacata7799 a răspuns:

Incearca sa scanezi fisierele jocurilor cu antivirusul pentru a elimina virusii.

| Chiriac_Cosmin_1999 a răspuns:

Descarcati antivirusul Bitdefender. E cel mai bun dupa mine! Salut.

| agentclanc21 a răspuns:

Salut. Aici poti avea mai multe variante. 1. Ori setezi avast-ul sa nu mai scaneze jocurile.
2.Ori incerci sa le downladezi de alt undeva fara virusi.
Iti recomanda prima varianta, dar faci cum vrei.
Sper ca te-am ajutat.