| tauruss a întrebat:

De curand mi-am pus 4 gb ram ddr2 si am windows 7 64 bit si imi zice ca foloseste doar 3.06 gb si 962 mb este hardware reserved ce pot sa fac sa foloseasca toti 4 gb ram. Funda la raspunsul care va merge. big grin

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai cumva o placa video integrata? Daca da, dezactiveaz-o.

| tauruss explică (pentru sltlp):

Am placa dedicata

| sltlp a răspuns (pentru tauruss):

Ce placa de baza ai?

| tauruss explică (pentru sltlp):

Biostar p4m900 micro 775

| sltlp a răspuns (pentru tauruss):

Foarte ciudat. Incearca si cu un linux pe 64 bit gen ubuntu si vezi daca ii foloseste pe toti. Daca face tot asa, adiac afiseaa 3 utili, e ceva din bios probabil. Altfel, e ceva de la windows. Totusi mai verifica odata integrata aia, poate ai activat-o din greseala.

| horia2012 a răspuns:

Descarca asta si vezi ce-ti consuma RAM-ul:
http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/ff700229.aspx
mai poti incerca asa
start-run-msconfig-enter tabul "Boot"-advanced option si debifezi "maximu memory"
https://www.google.ro/......ps?/search