| MaRiaN96 a întrebat:

De dimineata cand m-am trezit am vrut sa aprind calculatorul si surpriza... Nu ma pornea monitorul scria pe el "Signal cable disconect " sau ceva de genustraight face Am imprumutat de la un prieten un alt monitor sa vad care e treaba e de la monitur sau unitatea centrala. A mers monitorul de la a cel prieten. Ca sa fiu sigur ca e de vina monitorul asta al meu l-am mai bagat o data sa vedem daca scrie la fel, si surpriza :X a mers big grin, da problema e ca mi s-a intamplat si acum. M-am uitat la placa video nu avea nimic nu mirosea a ars nimic... surka nimic straight face curat eu unpik de praf mai incerc o data porneste straight face
Intrebarea e ce s-a intamplat de nu mai pornea monitoru si daca maine nu mi se mai aprinde deloc ce ii fac straight face?
Dau finditza pe cine ma lamureste big grin

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Da,gandesc ce spun, si iti spun 100 %.
Cand rami nu functioneaza pur si simplu nu functioneaza nici placa video, monitorul nu merge.
Ma ocup cu probleme de genul, intalnesc foarte des cazuri asemanatoare si iti garantez eu ca asta este problema.
Te poti convinge doar invatand ceea ce ti-am spus eu.

8 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Baga mufele mai bine,e posibil sa nu fie mufele puse cum trebuie si sa nu faca contact, valabil si pentru mufele din spatele monitorului.
de asemenea daca persista s-ar putea sa ai probleme cu monitorul.
Daca nu porneste de loc, schimbi monitorul.

| Ecea a răspuns:

Mda,eu zic ca este de la rami.
Nu are treaba nici cu mufele nici cu placa video nici cu nimc.
Pur si simplu placutele de rami au fost miscate sau nu fac bine contact.
Cand mai face probleme de genul incearca sa scoti placutele de rami si sa le stergi putin de praf apoi pune-le la loc si iti garantez eu ca o sa mearga.
Sau ca sa iti dai seama de probleme, apuca-te sa inveti codul morse al calculatorului(beep-urile alea care se aud inainte sa porneasca windowsul) si o sa stii care este problema.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Ecea):

Gandesti ce spui? cum sa afecteze ramii sursa de alimentare a monitorului? in cazul in care ramii au praf sau nu fac bine contact iti apare un BSOD.

| Ecea a răspuns (pentru Anonymus314):

Da,gandesc ce spun, si iti spun 100 %.
Cand rami nu functioneaza pur si simplu nu functioneaza nici placa video, monitorul nu merge.
Ma ocup cu probleme de genul, intalnesc foarte des cazuri asemanatoare si iti garantez eu ca asta este problema.
Te poti convinge doar invatand ceea ce ti-am spus eu.

| MaRiaN96 explică:

Am verificat firele... mi sa mai intamplat si mai demult straight face si mi se pare ca atunci am schimbat sursa straight face

| Anonymus314 a răspuns (pentru MaRiaN96):

Pai nu are nici o legatura(adica are dar nu in cazul tau). Sursa alimenteaza pc-ul si componentele din el,poate nu e bine pusa placa video in slot, fixeaz-o mai bine, altceva nu poate sa aiba.Ori ti se duce monitorul ori placa video.

| Anonymus314 a răspuns (pentru MaRiaN96):

Insa cred ca acum cel mai probabil ti se duce monitorul, daca zici ca a mers monitorul prietenului tau.

| cristizor a răspuns:

Eu zic ca e din cauza mufei bagate in monitor sau in pc incerca sa strang suruburile alea mai bine fiindca nu are cum sa te lase monitorul cand iti spune Signal cable disconect ai... incearca sa scoti mufa din pc si sa il aprinzi monitoru sa vezi ca iti spune acelasi lucru

| CNlaet a răspuns:

Pai in spatele monitorului sunt niste fire. acele fire nu au fost bine puse sau s-au desprins(sau s-au miscat) de aceea trebuie. sa le fixezi bine.