| Neymar2 a întrebat:

De la o vreme, pc a inceput sa mearga mai greu. Am windows 7 ( 64 biti ), pc e nou de 2 luni.

Componente :

Procesor
Tip procesor Intel Pentium Dual Core
Model procesor E5700
Frecventa procesor (GHz) 3
Front Side Bus (FSB) (MHz) 800
Cache (KB) 2048

Placa de baza
Sunet integrat Da
Retea integrata Da

Memorie RAM
Capacitate RAM (MB) 4096
Tip memorie DDR3
Frecventa (MHz) 1333
Sloturi de memorie 2
Hard disk
Capacitate HDD (GB) 1000
Interfata SATA

Placa video
Procesor NVIDIA
Tip placa video Dedicata
Model chipset video NVIDIA GeForce GT220

Ce sa fac, sa nu mai mearga asa greu.

P. S : Mai am o problema cu placa video.

Din adins se face ecranu negru 2 - 3 secunde dupa se face la normal si imi apare in dreapta jos :

Display driver stopped responding and has recovered. Display driver NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 259.19 stopped responding and has successfully recovered.

Răspuns Câştigător
| ΔH a răspuns:

Incearca sa-ti curati si tu windowsul din cand in cand cu programe de genul TuneUp sau CCleaner.
Un antivirus ce ti-l recomand este Avira AntiVir Free, mai scaneaza-l din cand in cand de virusi, si daca gaseste ceva, sterge-i sau baga-i in carantina.

Scaneaza-ti calculatorul de malware cu malwarebytes, si verifica daca e infectatcu malware.

Legat de placa video, cauta pe site-ul producatorului ultimul driver si updateaza-l.

Verifica in task manager ce procese ai care-ti ocupa mult, si-ti solicita procesorul, iar daca ti se par unele suspecte, inchide-le.
Nu-ti face griji ca nu inchizi ce trebuie, daca nu inchizi ce trebuie, trebuie` dat doar un restart la PC, in caz ca-i simte lipsa.

Daca nu reusesti nici cum, salveaza ce ai nevoie, si reinstaleaza windowsul, iar data viitoare ai mai mare grija de el.

5 răspunsuri:
| haifisch a răspuns:

@Ovidiu: Gresit. Windows-ul nu trebuie reinstalat la 2-3 luni. Windows-ul se instaleaza la vreo 6 luni.

Revenind... Ai pc sau laptop? Ce marca?
Ai si tu grija de el. Ia-ti masuri de securitate. Ai grija sa fie curat. E o problema cu driverul. Reinstaleaza-l. Daca nu iti place cum se misca, da-i si un format.

| Ovidiu200 a răspuns (pentru haifisch):

2-3 luni la cine folosește windows-ul la maxim, maxim la mine a rezistat 4 luni apoi... @ΔH bine ai zis dar raul este făcut deja, mai bine reinstalez win și apoi menții curățenia cu CCleaner și Smart Defrag 2 și dacă vrei antivirus bun încearcă www.kaspersky.ro/ este cel mai bun de pe piață.

| Ovidiu200 a răspuns:

Windows-ul trebuie reinstalat o data la 2-3 luni cel putin asa fac eu

| Danişor a răspuns:

Salut! pai incearca sa iti cureti windowsul din cand in cand cu programe de genul ccleaner. Posibil sa iti mearga greu de la hard-disku c poate o fii plin de aceea iti mere greu. Legat de placa video, instaleaza-ti ultimul driver aparut mai sterge folderele nefolositoare. Daca toti se misca greu salveaza folderele care iti trebuie si reinstaleaza windowsul.

| BlackStar2012 a răspuns:

Instaleaza windows xp sp 3 ca e de la windows 7 problema aia mai bine instaleaza windows xp sp 3 care e mai bun ca windows pe 64 biti se misca si jocurile greu cere cerinte mari la windows 7 mai bine instaleaza windows xp sp 3 si o sa ati tina a cel windows piana in 2020 o sa ati zi eu ca e cel mai bun windows xp ca si eu am avut probleme la pc la fel ca tine am avut un HP dc 7600 si tot asa facea e de la windows trebuie sa instalezi windows funda pls happy