| katherine09 a întrebat:

Deci am de facut un tabel in Excel si cand scriu numarul de telefon imi dispare cifra 0, iar la CNP dupa ce il scriu imi apare altceva. Ce sa fac sa ramana cum le scriu eu?

Răspuns Câştigător
| Danιel a răspuns:

Pentru numarul de telefon:
1] Selecteaza suprafata in care ai numerele de telefon.
2] Click dreapta pe suprafata selectata si alege optiunea 'Format Cells...'.
3] In fereastra 'Format Cells' si sectiunea 'Number', alege categoria 'Custom' (din lista, partea stanga).
4] In partea dreapta, sub eticheta "Type:", este un spatiu alb. Pozitioneaza cursorul pe acel camp si insereaza acest cod: \0#
5] Confirma modificarile (OK).

Pentru CNP:
1] Repeta primii 3 pasi exact cum ti-am explicat pentru numarul de telefon. Selectezi doar o suprafata diferita care contine CNP-urile.
2] Codul va fi doar caracterul: #
* Diezul reprezinta un simbol ce va permite afisarea completa a numarului fara zecimale si fara modul stiintific cu E.

Asta e tot.

| Vrabie_Veronica_1977 a răspuns (pentru Danιel):

SALUTARE! si daca nu este tasta #? cum de procedat... mersi anticipat

4 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Click dreapta pe casuta respectiva, cell properties si selectezi de acolo pentru telefon sa fie de tip caracter iar pentru cnp sa fie tip numeric (number) fara zecimale. Daca nu reusesti da-mi mesaj privat. Succes!

| Minnie a răspuns:

Inainte sa scrii 0 pune apostrof, tasta de langa enter. Atat stiu.

| Rocaș_Raluca_1991 a răspuns:

Buna ziua,
As avea si eu nevoie de ajutor va rog. As vrea in excel sa introduc numere de telefon din agenda si doresc sa-mi arate care numere din tabel Nu se repeta. Care este formula? Am tot cautat si intrebat si inca nu am aflat un raspuns. Multumesc