| geo691 a întrebat:

Deci am un laptop cu wairles un router wairlles si 2 pc. Eu prind wairles de la un vecin cu laptopu si am net, CUM FAC SA CONECTEZ TOATE CALCULATOARELE?

10 răspunsuri:
| geo691 explică:

Vreau sa conectez laptopu la modem si de la modem sa plec cu internetu da cum fac.

| Vickyy a răspuns:

Poti conecta celelalte doua pc-uri prin intermediul unui fir, de la router.merge,am incercat.e tot aceeasi mufa ca si la un modem obisnuit, conexiunea e tot in LAN

| uN23 a răspuns:

Router-ul tau are si optiune de WI-FI? Adica poti sa te conectezi la el de pe laptop? Oricum, iti trebuie 2 cabluri cu 2 mufe cum e cea de la internet. Si le bagi in router si in calculatoare.

| geo691 explică (pentru uN23):

Da are si wi fi si conectare cu file de lan da nu stiu cum sa fac.

| uN23 a răspuns (pentru geo691):

Iti trebuie un cablu + un cd cu un kit de instalare (care normal ar trebui sa le fi primit o data cu router-ul). Bagi cd-ul in laptop, urmezi instructiunile si la un moment data o sa iti ceara sa conectezi laptopul cu router-ul prin intermediul cablului. Apoi trebuie sa urmezi instructiunile si sa completezi cu datele de logare (username si password). Pentru calculatoare ar trebui sa te duci la un service de calculatoare si sa cumperi cate 2-3 m de cablu si iti pun ei si mufele. tongue

| geo691 explică (pentru uN23):

Am tot detin toate cablurile tot problema nu e ca nu stiu sa conectez modemu cu pc sau laptopu. problema e cum fac sa le conectez pe toate nu stiu daca prin reteaua lan pot trimite internet la calculatoare.

| uN23 a răspuns (pentru geo691):

Nu m-ai inteles, nu are treaba cu lan-ul. Calculatoarele nu trebuie conectate intre ele, trebuie conectate cu router-ul. Pentru inceput, asta este configurat? Sau asta incerci sa faci? Pentru ca nu ne intelegem. laughing

| geo691 explică (pentru uN23):

Deci am laptopu si am net la el cum fac cu ajutoru routarului sa conectez toate pc la intenet. ma gandesc sa bag un fir la laptop si la intrarea de la internet la router nu la LAN dar cum fac setarile sa mearga faza asta.

| uN23 a răspuns (pentru geo691):

Deci, bagi firul in laptop si in router, bagi cd-ul de instalare si urmezi pasii de acolo. E simplu de facut setarile. Dupa ce configurezi router-ul bagi firele in PC-uri si router si gata. tongue

| geo691 explică (pentru uN23):

Of of e grele frate am laptop cu wi-fi si sunt legat la intenet cu wi-fi la un vecin deci am doar la laptop acces la internet. eu vreau sa fac in asa fel incat sa dau internet din laptop de la adaptoru wairless din laptop mai departe in router