| Arthiom a întrebat:

Deci am un pistol de lipit romanesc, mai vechi cum e asta http://www.radioamator.ro/mp/poza.php?a=1&m=27003&t=. Problema e ca nu stiu de ce nu topeste fludorul, nu cred ca e de la bobina, nu e arsa si se aude acel sunet specific cand apas intrerupatorul. Imi poate spune cineva care ar putea fi problema? Pe langa pistolul de lipit mai am un letcon cu statie, dar vreau totusi daca pistolul de lipit mai poate fi salvat.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Deschide acele surubele mici din capat si curata sarma care se incalzeste sau schimb-o, apoi pune-l inapoi si strange bine suruburile.
Daca nu merge nici acum desfa capacul si vezi daca nu s-a dezlipit acea sarma care iese din transformator si se leaga de acea bara mica care se incalzeste ...Bafta!

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Daca totul e ok, inseamna ca e oxidat la contactele cu ansa!

| Arthiom explică (pentru K0sti):

Sincer nu mai are acelasi aspect de odinioara la contactele cu ansa, deci asta ar trebui sa fie daca bobina nu are nimic.

| K0sti a răspuns (pentru Arthiom):

Da! Si sa fie stransa bine ansa!