| tnt97 a întrebat:

Deci vreau sa imi cumpar o antena cumva sa pot sa captez de pe laptop cat mai mult semnal wifi, deoarece am in apropiere (500 M ) un club si are wifi fara parola si vreau ca sa pot sa-l prind. Ce imi recomandati sa cumpar pana in 500 lei ceva de calitate, am inteles ca trebuie sa ai antena, adaptor si fir. Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Mai, eu personal detin acest AP de exterior : http://www.cel.ro/......wa5210g-l/
Sunt total multumit de el, rezista si la ploaie si la ger, si la canicula +80/-60 grade celsius. Cu antena integrata de 27 db, poti duce o distanta relativ mare poti capta semnal wireless fara mari obstacole, de la 10-15km, iar cu o antena suplimentare, duci si 50km cu acest AP. Este pe fir, nu pe usb cum sunt aproape toata majoritatea Ap-urilor din ziua de astazi, iar ceva mai bun in banii aceia nu mai gasesti. Sunt unele chiar si de 2 ori mai scumpe, dar nu au performanta acestuia. Bft!

| tnt97 explică (pentru Jipa95):

Si de exemplu, eu il pun undeva afara si trag fir pana la laptop sau cum? trebuie ceva instalat pentru acest dispozitiv?

| Jipa95 a răspuns (pentru tnt97):

Exact il pui undeva afara agatat de casa, sau de un par mai inalt, si cu firu din el vi direct il laptop. Cand il achizitionezi vezi ca nu iti da si fir ti-l poti cumpara tu, cati metrii ai nevoie, de la 30 metrii pana la 100+

3 răspunsuri:
| sheamus12 a răspuns:

Poti sa iti iei un reciver foarte puternic wireless.