| poilkjmnb a întrebat:

Din ce este confectionata o masinarie de facut peleti? de exemplu daca vreau sa fac una ce si cum se face? pentru peletizat lucerna( hrana pentru iepuri)

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Este cam grea treaba...trebuie uscata, maruntita, apoi comprimata.cam complexa masinaria...

| poilkjmnb explică (pentru express11):

Uscata este..ca doar o iau din fanar din balori...dar ma intereseaza cam ce mecanism ar trebui sa fie comprimata, peletizata.

| express11 a răspuns (pentru poilkjmnb):

Am vazut ceva la o fabrica de malt, cu aer comprimat. avea un cilindru rotativ, materialul era comprimat pe gaurile din cilindru.cred ca trebuie o masina tip, adica facuta de fabrica, deoarece manufacturarea ei este grea.