| anonim_4396 a întrebat:

Din ce se prepara clatitele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SCUZE AM UITAT DE OUA :3 BUC

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

-oua
-lapte
-faina
-zahar
-ulei
-gem

tundenana
| tundenana a răspuns:

Aici gasesti si clatite si alte retete utile pentru incepatori :
http://invatsagatesc.blogspot.com/2009/02/clatite-perfecte.html

| mary_4249 a răspuns:

Fiecare dupa cum sa obisnuit sau stie reteta
eu pun 4 oua, zahar, faina, lapte (500ml) si un varf de cutit de sare.
procedez in felu urmator sparg ouale si le zbat cu zaharu
pun zahar in functie de cat de dulci le vreau nu stiu cantitatea exacta.
dupa ce sa topit zaharupun laptele si sare si incep sa incorporez faina ulei pun doar un pic la sfarsit si de obicei le umplu cu gem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca asa:un litru apa minerala, sa stii ca ies mai pufoase cu apa, faina, un pic de sare, zahar, ulei pentru prajit, iti recomand sa pui uleiul in compozitie si nu in tigaie, nu te mai chinui si nici nu mai faci asa de mult fum.Iti mai trebuie si ceva dulce sau acrisor ca sa le umpli. Pofat buna!

| bruneta_9895 a răspuns:

Ingrediente:

- faina 150g
- lapte 300ml
- oua 2 buc.
- unt 3 lingurite
- zahar vanilat 2 pliculete
- zahar 3 lingurite

Mod de preparare:

Pune-ti intr-un castron ouale, laptele, esenta de vanilie si zaharul, bateti-le bine pana cand devin o pasta omogena; adaugati incet faina, amestecand in continuu la fiecare adaugare ca sa nu apara cocoloase (se amesteca pana cand acestea dispar complet). Adaugati doua lingurite de unt in amestecul format si amestecati din bine, puneti o tigaie pe foc si in ea o lingurita de unt.

Dupa ce s-a incins tigaia, puneti un polonic de compozitie in tigaie si intindeti, miscand tigaia, pana cand acopera perfect fundul tigaii, iar dupa ce s-a rumenit pe acea parte intorceti-o cu ajutorul unui cutit. Cand s-a rumenit si pe cealalta parte luati-o cu un cutit sau prin aruncare si puneti-o intr-o farfurie. Pentru fiecare lingura de compozitie ar trebui sa iasa o clatita. Repetati actiunea pana cand terminati compozitia. Un polonic de compozitie ar trebui sa aiba in jur de 40 ml.