| NicolasAlx a întrebat:

Din nou eu cu muzica. am inceput sa stresez lumea. dar problema e ca am o placa de sunet si cand setez impedanta de 32 pana in 64 se aude tare si bine dar nu se aude clar. am niste casti cu impedanta de 50 foarte bune. cred ca problema sta in setarile placii de sunet. Vreau sa se auda mai clar. cand dau pe impedanta 32 se aude excelent. stie cineva cum sa rezolv? vreo metoa ideala.

uitati poza ca sa vedeti
https://www.dropbox.com/s/j5ekywvxtaq5sj9/asdasda.png?dl =0

daca raspunzi tu utilizator1234 vreau sa mi cer scuze ca nu am luat placa de sunet pe care mi ai zis dar am vrut sa iau una mai ieftina. oricum e buna numai ca nu se aude clar. la impedanta aia.

4 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

E normal sa ai distorsiuni cand setezi gain-ul mai sus si maresti volumul. Eu mereu tin gain-ul pe high si volumul mai jos (si folosesc un DAC/amp care duce pana la 300ohm cu casti de 96ohm). In concluzie, singura problema este ca tu nu consideri ca ai volum necesar cu gain-ul pe low (64 ohm). E fizica + limitarea placii de sunet. Placa de sunet atat poate cu privire la amplificarea pe casti. Dupa cum spuneam si mai demult, daca simti lipsa groaznica de volum la distorsiuni mici, ori returnezi placa actuala si iei un DAC/amp, ori iti iei un amplificator de casti.

Stai linistit, ca nici DG-ul nu e departe de Xonar U3 la amplificarea pe casti.

PS: E posibil ca site-ul asta tampit sa nu-mi posteze raspunsul complet (din nou). Daca nu e inteligibil/incomplet, da-mi PM

| NicolasAlx explică:

Se aude destul de clar dar nu destul de bine pentru urechile mele. deci nu scoate niciun bazait ceva. dar eu sunt foarte pretentios si vreau sa se auda ca si cum castile sunt stapane pe situatie. nu stiu ca si cum acopera sunetul. e ciudat, dar ar fi placut sa rezolv.

| NicolasAlx explică (pentru NicolasAlx):

Scuze de exprimare laughing

| Utilizator1234 a răspuns (pentru NicolasAlx):

PS: E posibil ca site-ul asta tampit sa nu-mi posteze raspunsul complet (din nou). Daca nu e inteligibil/incomplet, da-mi PM