| Neo06o6 a întrebat:

Doresc sa imi schimb procesorul(AMD Phenom 8450 Triple-Core Processor(3CPUs), ~2. 1GHz)cu un procesor superior si placa video(NVIDIA GeForce 9600GT) cu o placa ce poate folosi DirectX 11, avand o placa de baza ASUS M3A78. Imi puteti sugera niste piese care sa fie compatibile cu placa de baza?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Din câte am văzut placa ta de bază e pe AM2 și ai cel mai puternic procesor care îl suportă. Pârerea mea este că phenom-ul ce îl ai îi minunat pentru gamming, dar îți pot recomanda asta:
http://www.pcgarage.ro/......-plus-box/
Deși slabe șanse să mai prinzi așa ceva, dar cu un upgrade la bios poți să pui și AM3 fără probleme că va funcționa.
O placă video decentă ar fi asta, ținând cont că tu ai slot PCI-E
http://www.sigmanet.ro/......2--id54331
Dacă merită sau nu investiția ast decizi tu.
Succes

| Neo06o6 explică (pentru DeyCj):

Si pentru a nu investi acesti bani care poate peste 1 an nu si-ar avea rostul, ce m-ai sfatui sa fac? S-imi iau un nou pc (de gaming) sau sa-mi schimb si placa de baza? Si daca da, ce mi-ai recomanda?

| DeyCj a răspuns (pentru Neo06o6):

Părerea mea este că mai bine schimbi placa de bază. Dacă ai 250 la dispoziție îți poți cumpăra placa sta de bază.E pe soket Am deci merge (la fel ca și la a ta cu dongrade-ul de rigoare la fsb, dar merge) orice procesor AM și ram ddr2 sau 3.Eu zaic că îi alegerea optimă, deși Asrock merge și nu merge pentru gamming dar placa asta de bază este minunată pentru ce ai tu nevoie
http://www.koyos.ro/placa-de-baza-asrock-n68c-s-ucc.html
sau asta, dar nu suportă procesoare AM2(de luat acasă pentru mine :-D că eu am athlon x2 am3 dar e pe placă de am2 )
http://www.eurosoft-computers.ro/......30a_P38757
Ambele sunt ok. Dacă merită sau investiția asta e alegerea ta.Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Dacă vrei gamming statio îți pot face o ofertă la componente plus preasamblarea.cu 1600 îți faci un gamming station pe amd fx de urtimă generație, placă video nVIDIA, placă de bază MSi și placă video tot msi nVIDIA de 2 gb, 8 gb ram ddr3.