| alexdomyno a întrebat:

E bun de ceva?

PROCESOR
Tip procesor Intel Core i5
Producator INTEL
Model procesor 3470
Nuclee fizice 4
Nuclee virtuale 4
Frecventa procesor (GHz) 3.2
Cache (KB) 6144

PLACA DE BAZA
Chipset Intel H61
Sloturi 1 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x1
Sunet integrat 5.1 CH HD Audio
Retea integrata Gigabit Ethernet
SATA II 4

MEMORIE RAM
Capacitate RAM (MB) 8192
Tip memorie DDR3
Frecventa (MHz) 1600
Memorie maxima (GB) 16
Sloturi de memorie 2

HARD DISK
Capacitate HDD (GB) 1000
Interfata SATA 3
Viteza de rotatie (RPM) 7200
Buffer (MB) 64

PLACA VIDEO
Procesor AMD
Model procesor ATI RADEON 7730
Tip placa video Dedicata
Capacitate memorie (MB) 1024
Tip memorie GDDR5

MULTIMEDIA
Tip unitate optica DVD-RW
Viteza de scriere 24x

Adica as putea juca pe el Battlefield 3 aproape de ultra sau pe toate jocurile as putea filma cu peste 60Fps?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu. Pe acel sistem nu. Nu e echilibrat. Spune-mi ce buget ai si ce rezolutie are monitorul tau, si te ajut cu o configuratie mai echilibrata.

| sltlp a răspuns (pentru sltlp):

PFFF. Acum am gasit. Ce teapa iti luai cu acel sistem.
Recomandarea mea: daca ai monitor cu rezolutie full hd, cumpara asa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/715066/ si asamblare: http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/ (adaugi asamblarea in cos cu config.). Daca nu ai un monitor full hd si nici nu intentionezi sa cumperi unul preacurand, cumpara asa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/715075/. Si asamblarea de mai sus. Uite un voucher la pcgarage: 6WXBQPKQ sa il folosesti daca vrei sa cumperi. Performanta in gaming e incomaprabila. Cele puse de mine mai scot ultra, dar ala in nici un caz. Daca ai nelamuriri sau intrebari, raspunzi sau dai mesaj.

| alexdomyno explică (pentru sltlp):

Si prima recomandare este foarte buna? Adica de exemplu voi putea filma cu fraps minecraft cu 60-100fps?

| Gabi05 a răspuns (pentru alexdomyno):

Daca vrei sa filmezi, dar in acelasi timp sa nu scada lagu, ai nevoie de putere de procesare.

Uite asa
fx8320 3,5ghz turbo boost 4ghz
gtx660 2gb ddr5 192bit
4gb ram
sursa ce tine sistemul
carcasa ventilata si spatioasa
hdd 500gb

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/715345/
Iar asamblarea o adaugi in cos cand dai comanda.
http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

Iar daca vrei sa mai reduci din costurile sitemului atunci foloseste acest voucher de reducere, cand pui componentele in cos.
Voucherul este:X8QJBRZB

Si da vei filma minecraft cu 60-100.

| sltlp a răspuns (pentru alexdomyno):

Da, o sa filmezi cu 60 sigur(vezi tu, mai depinde si de ce program folosesti).
De asemenea, daca vtrei varianta de la prima cu octo-core, asa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/715348/. Insa si prima si a II-a se vor descurca foarte foarte bine. Oricum, ideea e ca e incomparabil cu ce e la un sistem gata asamblat.

| alexdomyno explică (pentru sltlp):

Tu pe care ai alege primul sau al doilea?

| sltlp a răspuns (pentru alexdomyno):

Daca nu sunt probleme9gen buget fix), as merge pe aceasta: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/715348/

| alexdomyno explică (pentru sltlp):

Am o intrebare care e diferenta dintre i5 sau i7 si procesorul recomandat de tine? Daca i7 este mai bun decat procesorul ala imi poti face un model de calculator pe piese sau pur si simplu pun un i7 inlocul procesorului recomandat de tine ar merge? Ar functiona mai bine sau mai prost?

| sltlp a răspuns (pentru alexdomyno):

Pai stai sa exmplic putin, deaorece nu cred ca stii despre ce este vorba.
Cand vine vorba despre un sistem de gaming, procesorul face un. 20-30% din treaba. Restul, e facut de placa video. Poti sa dai tu si 10000 lei pe procesor daca nu stii despre ce este vorba, ca daca nu ai placa video, mai mult de san-andreas nu o sa joci.
Diferenta intre i5 si i7 e doar la persoanele care lucreaza in randari. Deoarece i7 are numar egal ce nuclee cu i5, isna numar dublu de fire de executie. Cei care lucreaza cu randari, baga banis eriosi in pc. Deoarece o randare, de 10 secunde poate sa dureze si 30 de ore. Deci 30 ore, pentru un videoclip de 10 secunde.
Revenind, asta e diferenta intre i5 si i7. Eu daca iti bag i7 in cofngiuratie, pai numai gaming nu mai e ala. O sa fie, cum ziceam, pc de stat pe mess si cel mult... san andreas. Ca orice alta configuratie, toate trebuie alese, sa fie echilibrat. Deci i7 iese din discutie.
Uite la ce ma refer: i7: http://www.youtube.com/watch?v=juymoqvlYm4
sau ceva cum am pus eu: http://www.youtube.com/watch?v=EamDTtsHR0I
Diferenta e de la cer la pamant.
Insa daca vrei musai alt procesor, si nu iti place acel amd cu 8 core-uri, o sa iti pun cu un i5, desi e mai sucmp iar diferenta nu e prea mare(plus ca o sa mai scad de la gpu). Treaba cu asamblarea si voucher-ul le-am explicat mai sus.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/715738/
cpu i5(variata mai noua decat 3470 din intrebarea ta)
dar gpu mai slab decat in varianta cu amd.

| alexdomyno explică (pentru sltlp):

Ai skype sau mess pentru ca vreau sa stiu ceva mai in plus! Te rog

| sltlp a răspuns (pentru alexdomyno):

Ti-am dat mesaj.

14 răspunsuri:
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut! Nu cred ca ai putea juca cu Ultra cu 50-60Fps. Pe High cred ca ai face 40FPS.
Imi poti da un buget, te rog?

| Niiiicu a răspuns:

E foarte bun, mai ales acel i5, hdd e cam mare, pune unul de 500 la 7200rpm si 64 buffer, iar placa video e si ea buna fiind ddr5, si iti va merge orice joc cu el, nu sunt sigur daca battlefield 3 va merge pe ultra dar pe high merge 100%, eu joc bf3 pe mediu si am 25-30 fps si am placa video pe ddr3, tu vei avea mai multe fps.salut

| Gabi05 a răspuns:

E un **** acel sistem.Nu e nimic echilibrat.
Uite si de la mine varianta pe amd.
Aceasta varianta se descurca foarte bine fie ca ai full hd fie ca ai hd ready.
Nu te uita la sursa ca are 450W, pentru ca e una foarte buna, si tine si sisteme mai solicitante.

Ai asa
fx8320-8 nuclee
gtx650 ti boost peste hd7790 si sub hd7850
8gb ram
sursa foarte buna, peste orice sursa in 200lei. Certificare 80+ bronze cu eficienta aproape de cerificare 80+ gold.
carcasa frumoasa si ventilata.
hdd 500gb

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/715090/

Iar daca vrei sa mai reduci din costurile sitemului atunci foloseste acest voucher de reducere, cand pui componentele in cos.
Voucherul este:X8QJBRZB

| alexdomyno explică:

Buget maxim 2500lei se poate depasi doar cu putin