| anonim_4396 a întrebat:

Este foarte urgent si din acest motiv va rog sa raspundeti!
Am desfacut toate piesele din unitatea centrala, le-am curatat de praf si cand deschid imi arata urmatoarea eroare: CMOS checksum error Default loaded. Cum pot sa remediez problema?

3 răspunsuri:
| Azael2k a răspuns:

Daca te'a mancat in funduletz... laughing
Intri in BIOS - Load Optimal/Default Settings - Save and Exit. Daca inca iti mai da eroarea, reset manual de BIOS dupa care repeti pasul 1.

Cius!

| victorbold a răspuns:

Scoate bateria de pe placa de baza porneste=l fara si apoi introdu bateria dupa ce l=ai stins si sigur nu iti mai face figuri

| sammiess a răspuns:

Dai F1 si mergi mai departe. Ai miscat bateria!

Apoi potrivesti ceasul!