| anonim_4396 a întrebat:

Este vreo diferenta intre placa multimedia si casti? Daca da, care este aceasta?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa multimedia este o placa care reda si sunetul si imaginea. Exemplu: http://electronica-azi.ro/......ektronika/
Castile sunt alea ce le pui in urechi.

| Anonimuserr a răspuns:

Placa de sunet este una și aceiași ca placa multimedia.
Nu prea se folosește termenul ăsta. Ci se spune mai de grabă placă de sunet. Mergi pe încredere!
Referitor la căști citez,, Căștile audio, numite și căști auriculare sau și căști de audiție sunt dispozitive electrice pentru recepția și ascultarea sunetelor și muzicii. Ele se amplasează ori peste urechi, ori în interiorul urechilor externe. Sunt prevăzute cu mici difuzoare și se pot atașa unui număr foarte mare de dispozitive electronice precum radiourilor, casetofoanelor, calculatoarelor, telefoanelor mobile etc.

Cele mai des folosite căști audio sunt binauriculare, fiind făcute pentru auzul cu ambele urechi, eventual cu 2 canale de sunet diferite: stânga și dreapta; în acest caz ele sunt numite și „căști stereo"."