| ghorghe123 a întrebat:

Eu am windows 7 si din senin langa sageata imi apare acel cerculet albastru sa astept si astept dar nu se intampla nimic si ma enerveaza la culme si nu stiu ce sa fac!

5 răspunsuri:
| Radeas1 a răspuns:

Cîţi ani ai mă tu? Eu am XP şi şi mie îmi mai face aşa cînd am ceva la download sau e incărcat. Dar cum să te enerveze aşa ceva? Nici pe copiii de doi ani nu îi enervează chestia asta. Şi acum, cum scriu, fiindca eu am cusor aero, nu pe ala by default din XP şi mi se încarcă. Aşa păteşti cînd ţi se încarca pagina.

| ghorghe123 explică (pentru Radeas1):

Frate taci ca habar nai ce vb eu ramai la xp

| Radeas1 a răspuns (pentru ghorghe123):

Ma kinder brotac, aseara am trecut la Windows Vista SP2. Nu sunt prost, iti apare cusorul working in background din senin, fara sa apesi nimic, corect? Se incarca ceva, antivirusul, ceva din system tray. Dar vad ca nu esti civilizat, si ca tu habar n-ai ce vorbesti. Nu tu ai trecut prin windows-urile de la 95 pana la 8, ci eu, asa ca stiu ce vorbesc.

| Mălina313 a răspuns:

Trebuie să-ți reinstalezi windows-ul. E trebuie reinstalat măcar de 2-3 ori pe an deoarece începe să-și îngreuneze viteza.

| supermdmario a răspuns (pentru Mălina313):

Raspuns total gresit.cine ti-a spus tie prostia asta? Este adevarat ca,dupa o anumita perioada sau,dupa o intensa activitate,computerul are nevoie de anumite activitati de optimizare,spre ex:curatare hard disc(nu de praf,ci de anumite fisiere sau date care se stocheaza pe el),defragmentare hard disc si registry editor,si altele. Reinstalarea sistemului de operare se face numai in cazul cand acesta nu mai porneste sau are erori grave,ca ultima solutie.
cat despre pc ul lui ionutkvl,ce spui de faptul ca poate fi virusat si,ca atare trebuie facuta o scanare cu un antivirus sau antimalware.
De asemeni,prea multe aoplicatii instalate si in executie,consuma memoria ram,si de aceea si aceste freez-uri.
este posibil,chiar si ca os-ul sa aiba erori si trebuie incercata o recuperare de sistem.pot fi multe alte cazuri, dar, pana nu consulti bolnavul, nu poti sti de ce sufera, nu? de dat cu parerea ne pricepem toti.
pentru optimizare uite aici un videotutorial http://contactit.blogspot.it/......-avem.html
tot aici, deasemeni, gasiti si alte videotutoriale utile.
repet.reinstalarea os-ului este ultima soluima solutie care se ia in considerare, doar daca celelalte dau faliment.