| myshleanka a întrebat:

explicati-mi cum se foloseste "remote desktop connection"... si daca cel la care ma conectez trebuie sa aiba pc inchis. Si daca puteti dati-mi un program cu care aflu ip dupa id. Ms mooooolt.

3 răspunsuri:
| sinblade27 a răspuns:

In primul rand utilizatorul la care vrei trebuie sa aiba calc deschis in al doilea rand trebuie sa aiba activa obtiunea de remote care i gasesti in system la control panel. 3 trebuie sa ii stii ip pentru o conexiune si utilizatorul si parola daca le are puse... practic se intampla asa. cand ai bagat ip si dai conect to remote desktop pe el o sa il delogheze iar tu o sa ai acces la desktopul lui

| Goblinoid a răspuns:

Pentru remote desktop se foloseste un program cum ar fi "Remote Desktop" pentru compiuterele ce opereaza pe sistem Mac sau "Team Viewer" pentru Windows, pentru a functiona ambele compiutere trebuie sa fie deshise.
In aceste tipuri de programe cand le deschizi, de exemplu in Team Viewer iti apare o casuta in care tu trebuie sa introduci o adresa formata di cifre a compiuterului pe care vrei sa il accesezi, aceasta adresa nu ai de unde sa o afli decat daca iti o spune user-ul acelui compiuter deoarece este generata de programul Team Viewer, la randul sau userul celuilalt compiuter trebuie sa introduca adresa ta. Dupa introducerea adreselor amandoi userii vorfi intrebati daca sunt de acord sa isi dea acces la compiutere unul celuilalt si daca accesul sa fie pe o singura sedinta sau permanent si in sfarsit dupa ce ai terminat cu tot ce am explicat mai sus iti apare o casete cat tot ecranul ce este desktop-ul celuilalt compiuter ce il poti folosi ca si cum ar fi al tau.
Procesul de logarea nu poate fi "pacalit" in nici un fel, ar fi foarte naspa daca oricine ar putea sa imi controleze compiuterul.

| hackey a răspuns:

Calculatorul trebuie sa fie deschis... tu te uiti la televizor fara sa il aprinzi?
Folosire: http://www.microsoft.com/......intro.mspx
Adresa IP se afla de aici http://www.mywanip.com/(adresa proprie). Degeaba ai IP de pe mess daca nu isi deschide respectivul programelu'