Întrebare recomandată | Girly97 a întrebat:

Fiind nascuta in anul '97 am prins vremea VCR-urilor (apararelor video) si a casetelor video inca din gradinita. Chiar daca am si un DVD Player cu mai multe CD-uri si chiar daca calitatea lor este mai buna eu iubesc mai mult casetele pentru ca imi aduc aminte de copilarie si folosesc mai des aparatul video decat DVD Playerul meu. Problema este ca am cateva casete care nu prea functioneaza bine si au o calitate mult mai proasta desi inainte functionau normal. Nici macar sunetul nu se mai aude! Este o cale de a repara casetele video?

Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Din cate stiu, nu prea, fie se demagnetizeaza, fie se distruge partial informatia dintr-o zona redusa...

Anumite "reparatii" gasesti pe net, insa sunt de durata scurta, doar cat sa restaurezi ce se poate din materialul filmat, si apoi sa le transferi pe DVD si alte suporturi de stocare moderne/digitale.

Din cate am inteles, nu doresti asta, pentru ca ai deja (sau poti face rost de filme si ce mai aveai acolo. in formate actuale-aka DVD, etc)

Doar sa le gasesti pe la colectionari si sa le cumperi din nou.
Sau sa gasesti pe cineva care trage filme pe casete video (din format digital, sau de pe DVD-uri. cu ajutorul unui DECK).
Insa fiindca au ajuns o raritate, costa destul de mult. Din punctul meu de vedere nu merita, cand ai ceva mai bun.

PS: nici CD-urile si DVD-urile nu au durata de viata foarte mare, apar zgarieturi de la folosire, iar umezeala din aer si praful, vor produce in timp asa-numitele "pete arse", ce vor deteriora discurile, ai face bine sa le faci copii de siguranta (backup) pe un disc de acelasi tip, sau pe blue-ray-uri.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu este numai de la casete, trebuiesc sterse (curațate) capetele de redare si inregistrare din video, capul de redare murdar redă la o calitate slabă inregistrarea video, stergi capul de redare si rola de cauciuc, care este murdară ca si capul din cauza casetelor uzate si prăfuite, si o sa ai o magine clară, si un sunet. Eu sunt convins ca devina nu sunt casetele, ci capul trebuie curatat. Ce marca de video ai?

| sierra1 a răspuns:

Curățare capete video, realiniere capete video, derulează casetele de cîteva ori pentru a le "dezmorți" puțin.
Copiază conținutul lor în format digital și ai scăpat de probleme.

| PainTech a răspuns:

Nu. Informatia inscrisa pe banda e distrusa fizic datorita umiditatii, prafului, interferentelor electro-magnetice. Mai bine pune pe suport digital, poate stocate undeva in Cloud, inainte sa pierzi complet amintirile.

| NGheorghe a răspuns:

In mare parte si aparatul este de vina, sunt casete speciale de curățat "capurile".
Mai poți sa le copiezi pe DVD-uri ca sa salvezi videoul măcar in starea in care este acum si apoi le copiezi din nou pe casete.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NGheorghe):

Se zice capetele nu capurile. Capetele video.