| Radeas1 a întrebat:

Folositi sau nu antivirus/firewall? Si daca nu, de ce? Daca da, ce folositi? Cum e mai bine, cu antivirus/firewall, sau fara?
Sa incepem eu : Da, folosesc Eset Smart Security (firewall integrat). Folosesc versiunea 3.0 pentru ca nu vreau sa ma enerveze cu update si stiu o smecherie la versiunea asta. Mi se parea mai bine fara antivirus, dar pana cand mi-a spus un informatician ca un calculator o sa ma tina mai mult cu un antivirus chiar daca antivirusul nu are update. Stiu ca nu e prea corecta afirmatia asta.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie antivirus si firewall.
In loc de acel antivirus pe care il ai (este vechi si cu definitiile ramase mult in urma) te-as sfatui să încerci cu 3 programe gratuite: antivirusul avast! 7 free, Malwarebytes’ Anti-Malware şi firewall-ul Comodo Firewall. Împreună sunt la fel de bune ca un program antivirus cu licenţă şi n-ai treabă cu activarea. Pe toate le poţi descarca de pe site-urile oficiale.

| doctorandus a răspuns:

Eu folosesc AVG Free pe Windows si firewall-ul propriu din Windows, Ubuntu si Mac OS. Bine ca la mine firewall-ul routerului e de baza, restul sunt ca protectie suplimentara. Pe Mac OS folosesc Sophos Antivirus Home. Pe langa asta, pe Windows mai folosesc Malwarebytes Antimalware, SpyBot, SpywareBlaster, Hitman Pro. Pe Linux am cinci antivirusi (din care Avira nu mai merge ca a expirat licenta) cu care scanez partitiile de Windows. Mai am un CD de pornire cu ESET in limba rusa si cu SARDU mi-am facut USB stick de pornire cu mai multe programe antivirus. Antivirusul nu merita sa-l spargi/piratezi, exista suficiente antivirusuri bune si gratuite (cu aduceri la zi gratuite).

Daca vrei firewall bun si gratuit instaleaza Zone Alarm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc Avg internet security 2013 are firewall integrat in folosesc de anul trecut si nu am avut progleme cu virusii, daca e sa am ma avertizeaza si il pot sterge.

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

Deci inseamna ca ai un calculator bun, caci pe al meu nu functioenaza avg laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai Windows 8, nu este nevoie neaparat sa-ti pui un antivirus.Defenderul inglobat in W8 este suficient cu conditia sa fii atent si ce site-uri accesezi!

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca tu ai windows 8?

| Psychothic a răspuns:

Da,cel putin eu folosesc.
Folosesc Norton Internet security, platesc lunar pentru internet, dar merita.
Daca descarci Nortonu', o sa ai un trial de 90 de zile, ca sa-l incerci happy
Eu folosesc antivirus pentru ca fara antivirus nu se poate, mai ales daca stai pe net.
Si, da are foarte mare dreptate informaticianul acela.
Deci, eu iti recomand orice antivirus cat de cat bun, numa' sa ai unuhappy.
Ca de ex : Avast, Avira, Norton, etc.
Bafta!

| Radeas1 explică (pentru Psychothic):

Am incercat si eu Norton, dar imi merge calculatorul varza. De aia am luat eset.

| Psychothic a răspuns:

Antivirus *

| carlito8379 a răspuns:

Eu folosesc IoBit
Si Adecvated SystemCare6