| compcris00 a întrebat:

Funda.AM asa o intrebare in privinta surselor.Sa zicem am o sursa 450w 82+ care in full load da undeva 370w.
Cind pun pc-ul, acesta e undeva la 60% load, deci sub 300w, IAR CIND pun o joaca acesta e in full load undeva.
DECI CONSUMUL DE CURENT CARE-MI E LUAT E INTOTDEAUNA 370W SAU ACESTA VARIAZA
ADICA EL E CONSTANT(CIT ARE SURSA,ATITA SI MANINCA, SAU ACESTA SE UTILIZEAZA CURENTUL IN TIMP REAL

CRED CA ATI INTLES big grin

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

450W 82+ in full load poate sa dea si 500-520 inainte sa intre protectia, in functie de cit de bazata e. Si ti-am zis deja de un miliard de ori ca VARIAZA consumul in functie de gradul de incarcare si randament.

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Sursa ta are o putere maxima de 450 W din care eficienta este de 82%. Pana aici intelege toata lumea. Acum partea unde n-ai inteles tu. Sistemul tau consuma in full load 370 W.Cand nu-l fortezi 300 W. Deci variaza. Sistemul isi ia din acei 450 W atat cat ii trebuie. Deci nu, nu consuma constat 450W. Consuma 300, 370, iar 300 iar 370, poate si 350, 340. Nu sunt valori fixe.
Sper c-ai inteles.