| MrSeby a întrebat:

Funda Urgent nu stiu ce sa fac.Deci am vrut sa instalez Windows XP.Am uitat sa creez partitiile, si i-am dat din greseala ENTER = Install. Mi-a aparut ecranul albastru ala frumos cu erori si am dat restart la PC.Cand am incercat a doua oara, am dat Delete la partitie, desi nu aparea nici una acolo, si nu imi da voie da eroare.
Ce as putea sa fac va rog, daca schimb cd-ul va merge sau s-a dus PC-u?

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Încearcă să instalezi ori în limba română Kiwi Ubuntu Linux (sau Ubuntu Linux versiunea 11.o4, nu ultima care este v 11.10, care este mai proastă.)

| MMihai a răspuns:

Sistemele de operare din grupa Linux sunt cu mult superioare celor din grupa Windows că nu au parte de viruși și de alte mizerii informatice de pe net, iar în plus sunt și gratis.

| MMihai a răspuns:

Fiind gratis orișicare vânzător amabil de la un magazin de calculatoare îți poate face legal un Dvd de instalare pentru un asemenea sistem de operare, în caz că tu nu știi cum să ți-l faci singur.

| MMihai a răspuns:

Eu nu folosesc sistemul de operare Windows și nu am murit din asta, chiar mă descurc bine că nu am treabă cu virușii.

| MMihai a răspuns:

De aceia ți-am recomandat și ție să îți instalezi în limba română sau Kiwi sau Ubuntu Linux, dar versiunea 10 sau 11.04 nu 11.10.

| MMihai a răspuns:

Pentru că nu ai mai folosit linux- uri, poate este mai indicat la început Kiwi și apoi să treci la Ubuntu Linux.

| MMihai a răspuns:

Cel puțin eu am am procedat, am început cu Kiwi și ulterior am trecut la Ubuntu linux.

| MMihai a răspuns:

Am văzut că ai fost sfătuit să folosești Windows 7 și nu Windows XP, dar sistemele de operare Windows necesită calculatoare mai performante iar Windows 7, cere un calculator mai bun decât un Windows XP.
Și pe un calculator f nou poți pune Windows XP cu sp2 sau sp 3.
Și pe un calculator vechi poți pune un Windows 7, dar va funcționa încet greu și prost.
Luxuriile merg bine, pe orișice calculator.

| InVisible99 a răspuns:

Instaleaza w7, nu mai folosi vechitura de XP...e dus din mai multe pct

| sbboy a răspuns (pentru InVisible99):

Depinde de calculatorul lui. Daca are un calculator care nu-i duce w7 se va chinui mult si bine.
Parerea mea e sa chemi pe cineva care se pricepe.Eu te-as ajuta dar trebuie sa vad ecranul pc-ului tau.

| realitatea0101 a răspuns:

Nu s-a dus PC-ul! Inchideti si reporniti calculatorul cu CD-ul de instalare Windows XP, el va boota automat, daca aveti CD-ul setat pentru bootare inaintea hraddisc-ului (setarea uzuala) si va porni instalarea (daca apasati o tasta cand va intreaba pe ecranul negru sus ceva de genul "press any key to boot from CD..."), apoi va observa starea harddisc-ului, va afisa versiunile de partitionare, veti alege/face o partitie si veti continua instalarea urmand indicatiile de pe ecran.
Daca nu va descurcati asa, luati harddisc-ul si instalati-l pe un alt PC (se va vedea ca un nou disc/partitie). Folositi celalalt calculator sa-l formatati (eventual si sa-l partitionati). Apoi instalati-l la loc pe PC-ul dv. si instalarea va decurge fara probleme.