| AlexPaliciuc a întrebat:

Heeei!:X Mi-am reformatat pc-ul si mi-am pierdut cd-ul cu driver de sunet.Iar cand caut ce fel de driver imi trebuie nu gasesc.De exemplu dxdiag cand dau pe sound nu arata nimic.Ce pot face? Dau o Funda mare mare.Va rog am nevoie maresad

Răspuns Câştigător
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Incearca sa instalezi realtek ac 97 audio driver...ii driver de sunet pentru majoritatea calculatoarelor.

3 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Spune-mi ce placa de baza ai, si ce windows folosesti +versiunea (32 bit, 64 bit)
Ca sa te pot ajuta

| Aladeen a răspuns:

Cel mai simplu este sa iei un programel de pe net, se numeste Everest si acela iti arata toate driverele de care are nevoie calculatorul tau / care lipsesc.

dupa ce deschizi programul, dai click in partea stanga pe Motherboard apoi dai mai jos iar click pe Motherboard, in dreapta iti va aparea o denumire in dreptul placii de baza, copiaza denumirea pe un motor de cautare ca google, yahoo sau bing...si acolo lasi doar seria formata din cifre si litere si stergi restul din fata si pe urma dai Cautare si vei gasi printre primele rezultate.

Bineinteles ca mai simplu ar fi sa te duci pe site-ul producatorului (Intel, Acer, AMD, etc.) si sa downloadezi de acolo driverul de care ai nevoie.

Sper sa-ti fie de folos si iti urez succes happy

| doreldanutz a răspuns:

Salut,ai pe unitate modelul ei, intra pe site-ul cu numele unitati tale si baga la search driver sunet Dell, fujitsu, sau ce unitate ai, insotit de modelul unitati si vei gasi exac ce trebuie! salut si bafta